Pražská StB pomáhala německým teroristům z RAF
Utajená kapitola StB
Na československý konzulát v Západním Berlíně přišel onoho dne roku 1972 muž s černou bradkou. Předložil svůj německý pas a žádal o vízum pro průjezd Československem. „Musíte se oholit, protože na fotce žádné fousy nemáte, pane Baumanne,“ prohodil konzulární úředník. Muž s bradkou strnul. Skutečně se jmenoval Michael Baumann, ale v jeho falešném pase bylo úplně jiné jméno.
Baumann byl totiž členem Hnutí 2. června, německé teroristické skupiny, která se později spojila se známější Frakcí Rudé armády (RAF).
„Ten úředník stoprocentně věděl, kdo jsem,“ říká Baumann, kterého Týdeník ECHO telefonicky zastihl v jeho berlínském bytě. „Bommi“ Baumann je jeden z mála bývalých německých teroristů, kteří mluví s novináři. V současnosti zřejmě jediný. Zážitek z československého konzulátu však ještě nikomu nevyprávěl.
V roce 1972 se potřeboval co nejrychleji dostat ze Západního Berlína, protože mu tam hořela půda pod nohama. Pro soudruhy z levičáckého Hnutí 2. června sestrojoval výbušniny a při explozi jedné z bomb před několika dny zahynul člověk. A nyní – po více než čtyřiceti letech – se dozvídáme, že hledanému teroristovi v útěku pomohla československá StB.
Bezpečný přístav Praha
Jde o jednu z nejutajenějších kapitol normalizační historie. Po informacích o výcviku italských či palestinských teroristů nebo o pobytu zabijáka Šakala alias Iljiče Ramireze Sáncheze na území bývalého Československa už v minulosti historici, vyšetřovatelé i novináři pátrali a základní, byť útržkovité informace získali. Nikdo se ale ještě nezabýval návštěvami německých teroristů z takzvané Frakce Rudé armády (RAF) a Hnutí 2. června. A nikdo o nich v Česku také ještě nepsal. Stop je málo a většina z nich je dodnes ukrytá v archivech bezpečnostních složek a má razítko Přísně tajné. Není ale úplně jasné proč.
Celý článek si můžete přečíst v Týdeníku ECHO.
APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO IPAD SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.