3 Zveřejnění videa z popravy

Natočil popravu ženy v Saúdské Arábii. Sám teď čelí trestu

, NOVÉ

Muž, který v Saúdské Arábii zveřejnil video z popravy jedné ženy v Mekce, teď sám bude čelit trestu. Záběry kolující na internetu vyvolaly zděšení a také reakci v podobě zadržení muže, který video natočil, informují The New York Times.

Tři muži v uniformách a popravčí s mečem oděný v tradičním bílém hábitu na videu obklopují ženu s páskou přes oči. Ta v posledních chvílích svého života prohlašuje, že je nevinná a že její vrazi nejednají v právu božím. 

Muž, který celou scénu natáčel, byl podle The New York Times po rozšíření videa zadržen policií, o čemž v neděli informovala saúdskoarabské média. Nejmenovaný autor videa bude dle mluvčího ministerstva vnitra obviněn v rámci zákona o kyberkriminalitě, konkrétní obvinění ale není známo.

Popravčí udeřil třikrát

Video šířili po internetu pracovníci organizací za lidská práva poté, co 12. ledna došlo v Mekce k popravě. Na sociálních sítích se záběry z popravy shledaly s kritikou a odsouzením. Kromě nesouhlasů obecně s podstatou poprav kritizovali někteří i její provedení – popravčí ženu mečem uhodil celkem třikrát, než se jí oddělila hlava.

„Nezabila jsem. Není jiného Boha než Boha, nezabila jsem,“ křičela vteřiny před smrtí Layla bint Abdul Mutaleb Bassim původem z Barmy. „Haram. Haram. Haram. Nezabila jsem, neodpouštím vám, toto je nespravedlnost,“ stihla ještě popravená sdělit před setnutím hlavy.

Žena byl odsouzena za zvlášť brutální zabití sedmileté dcery jejího manžela. Ten je také původem Barmánec. Dle obžaloby nevlastní matka dívku znásilnila násadou od koštěte, což vyvolalo rozsáhlá zranění, na jejichž následky zemřela. I přes odsouzení prohlašovala žena až do poslední chvíle, že je nevinná.

Saúdská Arábie se řídí striktním výkladem práva šaría, které mimo jiné schvaluje popravy. Někteří kritici saúdskoarabského systému ho přirovnávají k praktikám Islámského státu a uvádějí, že i styl poprav je podobný. Saúdská Arábie nicméně popravuje pouze odsouzené za závažné zločiny, minulý rok jich bylo celkem 87, zatímco IS zabíjí bez váhání i vlastní přívržence. 

Čtěte také: Islamisté potrestali homosexuály. Shodili je z výškové budovy

Akt milosrdenství? Islámský stát propustil 200 starších jezídů

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.