‚Sbal si Ovčáčka a táhni na východ‘
Návštěva čínského prezidenta
Návštěvu čínského prezidenta Si Ťin-Pchinga provázejí silné protesty proti porušování lidských práv Pekingem a způsobu utužování česko-čínských vztahů. Na demonstracích i sociálních sítích se objevují emocionální výroky a značně nečekané reakce. Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) si například na Twitteru stěžoval, že zatímco čínský prezident o kulturní výměně a spolupráci hovořit mohl, on na podobné téma nikdy dotázán nebyl.
„Čínský prezident na tiskovce horoval pro kulturní výměnu a spolupráci. Zajímavé, že ministra kultury ČR nikdo v té věci neosloví…,“ postěžoval si Herman na Twitteru.
Čínský prezident teď na tiskovce horoval pro kulturní výměnu a spolupráci.Zajímavé,že ministra kultury ČR nikdo v té věci neoslovil…
— Daniel Herman (@DanielDherman) 29. března 2016
„Lidská práva, Miloše do Koše!“ skandovali lidé na demonstraci, která začala na Kampě, ale postupně se přesunula na Hradčanské náměstí. Demonstraci přihlížely desítky policistů a z nebe dohlížel vrtulník. „Stop kolaborantům. Česko-čínská komora, kolaboranti a zrádci mimo zákon! Stop násilí na Jihočínském moři,“ stálo na některých transparentech. Odpůrci čínského prezidenta měli na Kampě tibetské vlajky, velký transparent s červeně pomalovanou fotografií zakladatele komunistické Číny Mao Ce-tungem nebo srdce s fotografií bývalého prezidenta Václava Havla a dalajlamy.
Podporovatelů Si Ťin-pchinga bylo na Kampě zhruba 50. Oba tábory oddělila policie svými vozy. Protestující na policejní postup reagovali pokřiky „Chráníte komouše!“ a „Styďte se!“
Osobní vzkazy demonstrantů komentoval na sociální síti Twitter i mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. „Zneuctění vlajek, teď slovní agresivita. Vzkaz „mírumilovných“ protestujících z Kampy panu prezidentovi ‚Sbal si Ovčáčka a táhni na východ‘,“ napsal Ovčáček na Twitter.
Zneuctění vlajek, teď slovní agresivita. Vzkaz „mírumilovných“ protestujících z Kampy panu prezidentovi „Sbal si Ovčáčka a táhni na východ“.
— hostzCLR (@hostzCLR) 29. března 2016
V pondělí byla návštěva Si Ťin-pchinga v Česku nejsledovanější událostí na zpravodajských webech. Nadprůměrně se četly i další texty, například informace o rozhovoru prezidenta Miloše Zemana pro čínskou televizi či obrazová zpráva o gripenech doprovázejících letadlo čínského prezidenta.