Zeman by se měl apelů na ČNB zdržet
Šéfové obou komor Parlamentu Jan Hamáček a Milan Štěch (oba ČSSD) i prezident Miloš Zeman dnes vyzvali Českou národní banku (ČNB), aby zmírnila intervence vedoucí k oslabení koruny a nelpěla na hranici 27 korun za euro. Výzvu po společné schůzce v Lánech novinářům tlumočil Štěch. Devizové intervence podle něj poškozují většinu občanů.
V souladu s naším předpokladem zesiluje politický tlak na Českou národní banku (ČNB), aby ukončila své intervence. Lánská výzva je toho dosud nejzřetelnějším důkazem. Není však šťastným krokem a politici by se podobných apelů měli pro příště vyvarovat, jakkoli je zřejmé, že sledovali zejména zisk politických bodů u veřejnosti.
Převážná většina veřejnosti nynějšímu počínání ČNB nerozumí. I z hlediska odborného je obtížné hájit pozici ČNB, která pokračuje v umělém oslabování koruny v době, kdy se tuzemské ekonomice daří v podstatě po všech stránkách. Veřejnost nerozumí tomu, proč je třeba ekonomice pomáhat znehodnocováním měny – a zdražovat tím dovolené či zahraniční zboží –, když ekonomika žádnou takovou pomoc nepotřebuje. Nerozumí ani tomu, proč ČNB kumuluje masivní devizové rezervy, jen aby oslabovala korunu.
Kritický pohled veřejnosti, daný částečně neporozuměním roli centrální banky v celé její šíři, reflektují v sílící míře politici. Měli by však upustit od přímých apelů právě typu lánské výzvy. Mohou totiž potenciálně navodit pochybnost o nezávislosti centrální banky, která je klíčová pro její kredibilitu na domácím i mezinárodním poli. Pokud by ČNB opravdu své intervence předčasně ukončila – jakkoli je takový krok nyní nepravděpodobný –, vzniknou nyní, po iniciaci lánské výzvy, dohady ohledně politické motivace ukončení. Ty dlouhodobě kredibilitě ČNB, která je zásadní také pro zdravý vývoj české ekonomiky, nepomohou.