‚Prsa. Koule. Osahávejte se vzájemně,‘ vyzývají medici

Provokativní kampaň

‚Prsa. Koule. Osahávejte se vzájemně,‘ vyzývají mediciNOVÉ 6
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

„Sahejte si na prsa a koule každý měsíc,“ vyzývají medici v čele Kateřinou Vackovou. Čtyřiadvacetileté studentce lékaři diagnostikovali před dvěma lety nádor na vaječníku. Nemoc překonala a rozhodla se rozjet kampaň, aby i další lidé stejně jako ona zjistili rakovinu včas.

Kampaň s provokativním názvem #prsakoule je zaměřená na prevenci rakoviny předně u mladých lidí. Pod taktovkou nově vzniklé neziskové organizace Loono studenti medicíny pořádají workshopy, na kterých zájemce učí, jak se správně samovyšetřit. Navštěvují školy, firmy i nejrůznější festivaly.

Zatím ohledně samovyšetření medici vyškolili přes 3600 lidí, z nich 18 si tak odhalilo rakovinu. „S onkologicky nemocnými ženami a muži, ale i s jejich rodinami, které často neví, jak se situaci postavit, si hodně povídáme. Za každým setkáním je osobní příběh. Jednou nám třeba napsala holčina, která svou babičku naučila samovyšetřování, a ta si v 70 letech odhalila rakovinu prsu. Podobné příběhy nás ženou dopředu pokračovat v tom, co děláme,“ uvedla deníku ECHO24.cz mluvčí uskupení Loono Lada Brůnová.

Prohmatávací techniky předvádí na modelech prsou a varlat, které jsou vyrobeny ze speciální gumy. Mají věrně evokovat lidskou pokožku, což se odráží i v jejich ceně. Model varlat vyjde na zhruba deset tisíc korun, prsa jsou pak o něco dražší, pořídí se za třicet tisíc korun. K dispozici mají studenti celkem čtyři páry modelů.

Peníze na nákup pomůcek skupina mediků a sestřiček získala skrze crowdfundingový server Hithit. Přestože bylo jejich cílem vybrat asi 157 tisíc korun, lidé jim přispěli částkou více než dvojnásobnou. Dalších téměř 160 tisíc jim přidala pak Nadace Vodafone.

‚Proč já, proč tak mladá, proč teď‘

Za vznikem Loona stojí Kateřina Vacková, které lékaři diagnostikovali rakovinu v jejích dvaadvaceti letech. „Studovala jsem už čtvrtým rokem medicínu a byla jsem naprosto zdravá. Pak mi ale našli zhoubný nádor. Následovala operace. Moje první. Seděla jsem na posteli a ptala se sama sebe proč, proč já, proč tak mladá, proč teď,“ popsala Vacková, která je studentskou šestého ročníku 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Na podporu kampaně #prsakoule organizátoři vytvořili i svoji kolekci triček a batohů:

Organizace Loono vznikla loni v květnu. Dvě ‚o‘ v názvu mají připomínat tvar prsou a současně i varlat, výslovnost ‚lůna‘ má pak podle studentů odkazovat k intimní atmosféře a navozovat pocit bezpečí. Záštitu nad projektem převzala 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy, kde většina mediků a zdravotních sester z Loono studuje.

A jak samovyšetření vypadá? U prsou je nejdříve potřeba ideálně s rukama nad hlavou zkontrolovat možnou změnu ve velikosti a tvaru, a to i bradavek. Pak prsa třemi prsty krouživými pohyby prohmatat a posléze je promnít. Co hledat? Nerovnosti a bulky.

Vyšetření varlat je obdobné. Je dobré si určit jeden den v měsíci a kontrolu pravidelně dodržovat. Vyšetření je podle studentů ideální po teplé sprše, kdy je kůže vláčná a méně to bolí. Prohmatat by se měly pečlivě kolem dokola.

Rakovinou prsu v Česku onemocní každý rok okolo sedmi tisíc žen. Mezi nejohroženější patří ženy do 45 let – u žen do 35 let jsou to přibližně tři procenta, v kategorii mezi 35 a 45 lety až 12 procent. Pravidelné samovyšetření prohmatem přitom představuje snadný způsob, jak závažné onemocnění odhalit. Prsou se podle Loona žena (či její partner) dotkne 167krát za měsíc, varlat muži dokonce 369krát.

Týká se to hlavně mladších žen, které nemají oproti ženám starším pětačtyřiceti let nárok na bezplatný mamografický screening jednou za dva roky. Rakovina varlat je pak méně častá – ročně jí v tuzemsku onemocní přibližně 500 mužů.

Čtěte také: Kampaň s kníry. Letos se přidají policisté i policistky

‚Nepřestávejte jíst maso.‘ WHO klidní reakce na rakovinu z párků

Vědci: Rakovinu v buňkách vypneme. A nádory zmizí

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články