Neviditelná hrozba: Jemný prach způsobuje rakovinu i těm, kdo nikdy nekouřili, říká výzkum
VÝSLEDKY STUDIE
Riziko onemocnění rakovinou plic je u kuřáků mnohonásobně vyšší, avšak přibývající počet nekuřáků neznamená ústup tohoto smrtelného onemocnění. Podle výzkumu Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC) se stále více ukazuje, že nejen cigaretový kouř poškozuje plíce – stále větší hrozbou je jemný prach v ovzduší, píše deník Bild.
„Feinstaub“, tedy jemné prachové částice, se dostávají hluboko do dýchacích cest a přispívají ke vzniku nejčastějšího typu plicní rakoviny mezi nekuřáky – adenokarcinomu. Zatímco výskyt tradičních „kuřáckých“ forem rakoviny, jako je malobuněčný karcinom nebo spinocelulární karcinom, klesá, adenokarcinom naopak nabývá na významu. Podle dat IARC tvoří více než 50 procent všech případů plicní rakoviny – mezi ženami 46 procent, mezi muži dokonce 60 procent.
Vědecký tým vedený Dr. Freddiem Brayem z IARC se domnívá, že hlavním viníkem je právě znečištěné ovzduší. „Jemné prachové částice se bez problémů dostávají hluboko do dýchacího systému,“ uvádí odborníci. Dřívější studie ukázaly, že mohou vyvolávat zánětlivé procesy v plicní tkáni, čímž zvyšují pravděpodobnost vzniku rakoviny.
Podle odhadů Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) v důsledku nadměrného znečištění jemným prachem ročně zemře přes 250 000 lidí v Evropě, z toho 32 300 v Německu. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje, aby koncentrace těchto částic nepřekročila 5 mikrogramů PM2,5 na metr krychlový vzduchu. Tento limit je však v mnoha zemích výrazně překračován.
„Dopady znečištění ovzduší na naše zdraví jsou stále příliš vysoké,“ varuje ředitelka EEA Leena Ylä-Mononen. Podle jejích slov by přibližně polovině úmrtí souvisejících se znečištěním ovzduší bylo možné předejít, pokud by evropské státy dodržovaly stanovené limity.
Jemný prach, známý jako PM2,5, patří k nejnebezpečnějším formám znečištění. Částice menší než 2,5 mikrometru nejsou viditelné pouhým okem, ale jsou dostatečně malé na to, aby pronikly nejen do plicních sklípků, ale i do krevního oběhu. Největšími zdroji těchto škodlivých emisí jsou domácnosti, silniční doprava a průmyslové procesy.
Kromě rakoviny plic může znečištěné ovzduší přispět i k dalším vážným onemocněním, jako jsou srdeční choroby, mozkové mrtvice, diabetes, chronická obstrukční plicní nemoc (COPD), astma a dokonce i demence.