Evropská unie Tuskova rivala na summit vůbec nepozvala

Polská vláda proti Tuskovi

Evropská unie Tuskova rivala na summit vůbec nepozvalaNOVÉ
Jacek Saryusz-Wolski. Foto:

Foto: Wikimmedia Commons / European People‘s Party / CC BY 2.0

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Kandidát polské vlády na šéfa Evropské rady, europoslanec Jacek Saryusz-Wolski nedostal pozvánku na čtvrteční summit v Bruselu. Oznámila to ve středu Malta jako předsednická země Evropské unie. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že ohledně pozvání musí panovat shoda všech hlav států a vlád členů EU.

Současný předseda summitů EU, bývalý polský premiér Donald Tusk, který kandiduje na druhé funkční období, má podporu prakticky všech zemí EU. Nesplnilo se tak přání polské vlády, aby Saryusz-Wolski mohl v Bruselu přednést svůj program.

„Náš premiér informoval polskou vládu, že Saryusz-Wolski nebude pozván na summit,“ citoval Reuters mluvčího maltského předsednictví. „Důvodem je to, že je potřeba jednomyslného názoru všech hlav států,“ dodal mluvčí s tím, že některým vedoucím představitelům byl nápad Saryusze-Wolského pozvat „vyloženě proti srsti“.

Podle agentury AP se Tuskovo zvolení navzdory odporu současné polské vlády přiblížilo. S odvoláním na diplomaty EU, kteří si nepřáli být jmenováni, se předpokládá, že Tusk vyhraje druhý mandát s drtivou podporou. Polská vláda Tuskovi mimo jiné vytýká, že ve své funkci nehájil dostatečně polské zájmy, a také tvrdí, že podporuje polskou opozici.

Prezidenty a premiéry zemí Evropské unie tak čeká ve čtvrtek v Bruselu rozhodnutí o tom, zda bude Donald Tusk po dalšího 2,5 roku předsedat jejich schůzkám. Na jednodenní summit, který se bude zabývat i situací na Balkáně či ekonomickou a migrační problematikou, naváže v pátek neformální jednání šéfů států a vlád už bez britské premiérky Theresy Mayové.

Na něm bude ovšem chybět také český premiér Bohuslav Sobotka, který se vrací do Česka na sjezd ČSSD a kterého proto zastoupí jeho slovenský kolega Robert Fico. Sobotka tak vynechá debatu o přípravě další neformální schůzky v Římě. Tam se sjedou 25. března, aby si připomněli 60. výročí podpisu Římských smluv, jednoho ze základů evropského projektu, a deklarovali, že státy bloku chtějí dál pracovat společně i poté, co Británie z unie odejde. V pátek se nečekají žádné konkrétní závěry.

Čtěte také: Stará zášť nerezaví. Polská vláda se snaží vyhnat Tuska z EU

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články