Stará zášť nerezaví. Polská vláda se snaží vyhnat Tuska z EU

Polské boje v EU

Stará zášť nerezaví. Polská vláda se snaží vyhnat Tuska z EUNOVÉ
Předseda Evropské rady Donald Tusk Foto:

FOTO: Shutterstock

1
Svět

Echo24

Při vší snaze zbavit bývalého polského premiéra Donalda Tuska jedné z nejvyšších funkcí v Evropské unie mohou mít konzervativci vládnoucí ve Varšavě na mysli jinou bitvu: prezidentské volby v Polsku v roce 2020, upozornila agentura Reuters.

Euroskeptická strana Právo a spravedlnost (PiS) minulý týden prohlásila, že devětapadesátiletý Tusk je nezpůsobilý sloužit další funkční období jako předseda Evropské rady v čele summitů EU. Navrhla jej nahradit jiným Polákem, poslancem Evropského parlamentu Jackem Saryuszem-Wolským.

Podle diplomatů se tento týden na summitu EU rozhodne, zda PiS uspěje ve snaze zmařit Tuskovo znovuzvolení. Někteří političtí analytici ale tvrdí, že skutečným cílem je pošpinit Tuskovu pověst ve vlasti natolik, aby mu zabránili ustavičně ohrožovat vládnutí PiS.

Tuskova Občanská platforma (PO) porazila PiS ve volbách v letech 2007 a 2011, než sama prohrála v roce 2015. Tyto boje vedly k zarputilému soupeření mezi Tuskem a předsedou PiS Jaroslawem Kaczyńským.

„Kaczyński správně vidí Tuska jako svého nejnebezpečnějšího nepřítele,“ uvedl sociolog Jaroslaw Flis z Jagellonské univerzity v Krakově.

Tusk prý může za smrt Lecha Kaczyńského

Sedmašedesátiletý Kaczyński, který nezastává žádnou vládní funkci, ale je v Polsku vnímán jako člověk, který rozhoduje o všem důležitém, považuje Tuska za morálně zodpovědného za smrt svého bratra-dvojčete, prezidenta Lecha Kaczyńského, v letecké havárii v Rusku v roce 2010.

Vyšetřovatelé za příčinu tragédie označili chybu pilotů, ale podle Kaczyńského přinejmenším část viny nesou i zanedbání zaviněné vládou, které Tusk předsedal. Na ekonomické frontě nacionálně zaměřená PiS obvinila Tuskovy centristy z opomíjení národních zájmů v zájmu zlepšení vztahů s Německem a zahraničními korporacemi.

Podle liberálního politického analytika Aleksandera Smolara z nadace Stefana Bátoryho vedou konzervativce k tažení proti Tuskově působení v EU dva motivy: „Jedním z nich je pomsta. Druhým přání zabránit Tuskovi v triumfálním návratu do Polska, ve sjednocení opozice a nakonec vítězství nad PiS. Je to celé o snižování Tuskovy hodnoty,“ usoudil.

Boj o předsedu EU či o prezidentské křeslo

Pokud Tusk vyhraje a získá dalších 30 měsíců v čele EU, jeho mandát skončí na konci roku 2019, jen několik měsíců před prezidentskými volbami v roce 2020. To by bylo skvělé načasování, kdyby chtěl kandidovat. Parlamentní volby se odehrají koncem roku 2019.

Tusk se těší velké podpoře mezi vůdci EU, včetně polských spojenců ve střední Evropě, kteří ho vnímají jako spolehlivého člověka v době, kdy se unie potýká s problémy, jako jsou brexit a migrační krize.

Kaczyński označil Tuska za kandidáta německé kancléřky Angely Merkelové a obvinil jej z uzavření kompromisní dohody s Británií, která ji měla odradit od referenda o odchodu z EU.

Tusk dále rozlítil vládu ve Varšavě tím, že ji v prosinci kritizoval za plány omezit přístup médií do parlamentu a kontroverzní reformu ústavního soudu.

Kaczyński také naznačil, že probíhající vyšetřování by mohlo vést k Tuskovu obvinění v souvislosti s investičním podvodem, v němž tisíce lidí přišly o peníze v době, kdy byl Tusk premiérem.

Začalo také nové vyšetřování letecké havárie v Rusku. Tusk obvinil PiS a Kaczyńského, že se snaží politicky využít tragédii. Tuskova strana PO tvrdí, že vláda chce případ dovést k vykonstruovanému procesu.

PiS zůstává v Polsku populární i přes rostoucí obviňování doma i v cizině z autoritářských tendencí ve snaze o ovládnutí státních institucí. Těží také z toho, že od Tuskova odchodu do Bruselu v roce 2014 chybí opozici charismatický vůdce.

„Kaczyński si pamatuje, že pravidelně prohrával všechny volby, když byl Tusk v Polsku,“ poznamenala místopředsedkyně parlamentu Malgorzata Kidawová-Blonská z PO. „Je připraven vinit Tuska ze všeho,“ dodala.

Čtěte také: Polská vláda nepodpoří Tuska do čela EU, přišla s vlastním kandidátem

Zájmy ČR bude muset hájit Fico. Sobotka odjede ze summitu EU dřív