3 Ochranná známka

Čokoládová válka. Mars má zakázaný prodej lentilek

, NOVÉ

Témata: , , ,

Čokoládová válka mezi výrobci Mars a Mondelez má ve Švédsku po dlouhých letech vítěze. Společnost Mars, která je celosvětově známá jako dodavatel lentilek M&M, má zakázáno používat svojí značku v obchodech po celém Švédsku. Soud ve Stockholmu rozhodl minulý týden ve prospěch továrny Mondelez, která zmíněné písmeno používá na své čokoládě Marabu. Pokud se společnost Mars pokusí i přes zákaz prodávat ve skandinávské zemi lentilky, mohou očekávat pokutu až ve výši šesti milionů korun, píše deník The Independent.

Švédská společnost vyrábí čokoládové cukrovinky ve stejné podobě jako její konkurenční firma. Rozdíl kromě chuti je také v tom, že lentilky M&M jsou barevné. Písmeno, které je na každé lentilce, je ale stejné. To vadilo společnosti Mondelez, která podnikla právní kroky proti jejímu konkurentovi.

Společnost Mars může podat odvolání do 30. června, poté ale bude nucena stáhnout z prodeje všechny své lentilky z obchodů. Celý spor má tak po dlouhých letech vítěze. Firma Mondelez, která vyrábí i čokolády Oreo a Milka, tak bude jediným výrobcem čokoládových bonbonů, na kterých bude písmeno M.

Rozhodnutí soudu okomentoval kladně vedoucí podnikových záležitostí společnosti Mondelez. „Jsme samozřejmě rádi a zároveň spokojeni s rozhodnutím soudu, protože naše značky jsou pro nás velmi cenné,“ řekl pro The Independent Celin Huseby. „Tento případ je velmi důležitý, protože zdůrazňují důležitost ochrany a regulaci ochranných známek“, dodal Huseby.

Oproti tomu mluvčí firmy Mars Ylva Freieslebenová uvedla, že se pokusí svojí značku do obchodů dostat. „Naše bonbony M&M jsou známé po celém světě od roku 1941. My jsme vždy věřili, že nemůže dojít k záměně mezi našimi barevnými lentilkami a bonbony Marabu. Vzhledem k rozhodnutí soudu, budeme dále hodnotit naše kroky k naší milované značce. Postupovat budeme samozřejmě v souladu se všemi místními zákony v této věci,“ dodal pro The Local mluvčí firmy Mars Freieslebenová.

Historie čokoládové války

Spor mezi těmito dvěma společnostmi má dlouhou historii. Firma Mondelez, která vlastní slavné švédské čokolády Marabou, začala spolupracovat se společností Mars v roce 1950. V té době Mars prodával své produkty označené písmenem M po celém světě. Dohoda z roku 1989, na které se oba koncerny dohodly, zahrnovala zákaz prodeje lentilek M&M ve Švédsku, Finsku a Norsku. Po devíti letech dohoda skončila. Prodej lentilek pak znovu začal v roce 2009. V následném soudním řízení v roce 2011 vyhrála společnost Mondelez a její definitivní rozhodnutí padlo minulý týden ve čtvrtek.

Čtěte také:

Čokoláda zvýší šanci na Nobelovku. Po síti se šíří nezvyklý graf

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.