1 Kdo je Dayani Cristal?

Za života neviditelný. Ve smrti záhadou. Kdo je Dayani Cristal?

Jeden svět 2015

Sluneční paprsky pálí a ve stínu stromů leží muž. Tmavovlasý mladík neodpočívá, je mrtvý. V poušti Sonora ho našla hlídka arizonské policie. Není jediný a nebude ani poslední. Jsou jich tisíce, kteří se touto cestou chtějí dostat do Spojených států, aby vydělali peníze pro rodinu nebo měli lepší život. Jenomže náruč sochy Svobody už zdaleka není tak otevřená, jako bývala kdysi.

Muž u sebe nemá průkaz totožnosti ani jiné doklady, podle kterých by policisté mohli zjistit, kdo zemřel uprostřed arizonské pouště. Pouhých dvacet minut autem od města Tucson. Jediným poznávacím znamením je vytetovaný nápis Dayani Cristal na jeho hrudi.

V kapse u něj pak najdou zmačkaný papír. „Pane, ty sám ses stal migrantem z nebes na zem,“ stojí v modlitbě napsané na něm. Policisté tělo mladíka zabalí do bílého plastového pytle. Naloží ho a odvezou do města ve Spojených státech, kam měl za života původně namířeno.

Tým forenzních specialistů se pak o něm snaží z ostatků i osobních věcí zjistit co možná nejvíc, aby mohli tělo vrátit rodině. Odeberou mu otisky prstů a pořídí fotodokumentaci. Pak se z něj stane už jen záznam v databázi a jeden z mnoha bodů na mapě Sonorské pouště s datem nálezu 3. srpna 2010.

„Všichni, co přijdou z Mexika, tu nemají rodinu. Je to moje práce být tady pro ně,“ říká vyšetřovatelka z forenzního týmu Lorena Ivon Ton-Quevedová. Žádají o pomoc média a spolupracují s úřady v Mexiku, Hondurasu, Guatemale, Salvadoru, Nikaragui a dalších zemích, odkud migranti přicházejí. Jejich takřka detektivní práce ale nekončí vždy úspěchem a kartotéka s nevyřešenými případy se během let zvětšuje.

Cesta dlouhá tisíce kilometrů

Slavný mexický herec Gael García Bernal se vypravuje ve fiktivně-dokumentárním snímku po stopách mladého muže, který chtěl zkusit štěstí ve Spojených státech. Vydává se na cestu dlouhou tisíce kilometrů, která začala v Hondurasu. Putuje pěšky i autobusem a na cestě potkává mnoho lidí se stejným cílem. Někteří vyrážejí poprvé, pro jiné je to už několikátý pokus.

Na raftech se mu podaří přejít hranice z Guatemaly do Mexika. Další úsek cesty touto rozlehlou zemí překoná na střeše vlaku, kterému migranti přezdívají Bestie. Černých pasažérů postupně přibývá, až jsou střechy vagonů přeplněné. Pokud usnou, mohou přijít o svůj skromný majetek nebo spadnou a kola vlaku je rozdrtí.

Poslední část cesty je nejtěžší. Převaděči je za nemalou odměnu dovezou až k vysoké zdi, která odděluje Mexiko od Arizony. Za ní je nekonečná Sonorská poušť, kde extrémně horké dny střídají chladné noci. Mnozí na této náročné cestě položí život za naději v podobě amerického snu. „Nikdy nepochopím míru nebezpečí, kterému se vystavil,“ říká herec Bernal.

Oba příběhy se na konci snímku Kdo je Dayani Cristal? propojí v jeden a odhalí osud i motivaci neznámého mladíka, který na cestě do USA zemřel. Po několika měsících se dostane zpět domů do Hondurasu. Film byl oceněn na festivalu Sundance 2013.

Kdo je Dayani Cristal? (Who Is Dayani Cristal?). Režie: Marc Silver / Mexiko / 2013 / 85 min. Uvádí festival Jeden svět 2015.

Zajímá vás, co se děje kolem vás? Zajímají vás dokumenty? Čtěte speciál JEDEN SVĚT 2015

 

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.