TOP 09 chce odvolat Zemana. Kvůli potvrzení výkupného za dívky
Prezident to řekl naplno
Prezident Miloš Zeman podle ČTK potvrdil, že Česko zaplatilo za dvě unesené Češky v Pákistánu výkupné. Částka se podle jeho informací pohybovala kolem 150 milionů korun, a to podle kurzu využitého při přepočítání. Rozhodování o zaplacení označil za obrovské dilema. Později na tiskové konferenci však popřel, že by cokoli vyzradil, citoval prý jen zveřejněné informace. Politici jej ale za jeho slova ostře kritizují a TOP 09 Zemana dokonce vyzývá, aby odstoupil. V opačném případě chtějí poslanci podat ústavní žalobu pro velezradu. Například první místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek, který za výzvou stojí, nevěří, že by měl Zeman informaci o výkupném z veřejných zdrojů.
Na zprávu o potvrzení výkupného okamžitě zareagovali ostatní politici. Šéf ODS Petr Fiala označil jeho slova za „děsivá a neomluvitelná“. Podle Marka Ženíška z TOP 09 je postup Zemana na odstoupení. Premiér Bohuslav Sobotka konstatoval, že prezidentův komentář „nikomu a ničemu nepomůže“.
Prezident Zeman informaci o výkupném řekl při návštěvě Plzeňského kraje v reakci na dotaz studentky při setkání s občany Kornatic na Rokycansku. Češky se zpátky domů dostaly loni v březnu po dvou letech v zajetí.
„Pokud vím tak 150 (milionů korun), ale záleží na tom, podle jakého kurzu to počítáte, což ale samozřejmě není podstatné,“ řekl Zeman na otázku, co říká na informace, že Česko zaplatilo za unesené 145 milionů korun.
Na následné tiskové konferenci však popřel, že by cokoli vyzradil. „Který idiot si toto vymyslel,“ reagoval na novinářský dotaz, na základě kterého informaci o výkupném potvrdil. Dodal, že odpovídal studentce a pouze citoval veřejně přístupné zdroje, které nikdo z politiků nedementoval. On prý na Bezpečnostní radě státu nebyl a ani netuší, jak došlo k úniku.
Čtěte také: Únik informací o Libanonu i unesených Češkách má na stole NBÚ
Že Česko za Hanu Humpálovou a Antonii Chrásteckou, které byly uneseny v Pákistánu, zaplatila Česká republika šest milionů dolarů (zhruba 145 milionů korun), napsal týdeník Respekt. Zveřejnění částky vyvolalo silnou kritiku tajných služeb a vedení státu. Podobné informace totiž obvykle nebývají zveřejňovány. A žádný z politiků je nechtěl komentovat.
Vicepremiér a předseda lidovců Pavel Bělobrádek, který je členem Bezpečnostní rady státu, považuje za nešťastné, když politici komentují utajované informace. Trvá na tom, že informace o výkupném za dvě Češky není správná.
Podle Zemana bylo zaplacení obrovské dilema. „Představte si, že bychom nezaplatili a ty dívky by byly popraveny. Nebo, což je lepší varianta, zůstaly by v harému některého z únosců. Ale když riskujete smrt českých občanů, tak si to téměř nikdy nebudete brát na svědomí, ledaže by ti občané byli usvědčení zločinci, tak byste si říkali, tak tady by je zavřeli, no tak nechte je únoscům, ale takový případ, pokud vím, nenastal,“ uvedl Zeman.
Sobotka: Nikomu a ničemu to nepomůže
„Zastávám zásadu, že politici by měli problémy řešit, ne je komentovat způsobem, který v oblasti národní bezpečnosti nikomu a ničemu nepomůže,“ napsal Sobotka v reakci na Zemanova slova.
Místopředseda TOP 09 Ženíšek si myslí, že by Zeman měl odstoupit. Pokud tak neučiní, chce na Zemana podat ústavní žalobu pro velezradu, na kterou už začíná sbírat podpisy. „Prezident rozjíždí další kolo reality show, kde hrají hlavní roli informace, které mají zůstat tajné. Podle mého názoru naprosto záměrně ohrožuje bezpečnost ČR,“ řekl.
Ženíšek chce s dalšími poslanci nejprve oslovit senátory dopisem. „My teď budeme posílat dopis se žádostí na Senát, aby na nejbližší schůzi tuto možnost projednali. Pak by se to vrátilo do Sněmovny, proto sháním podpisy i tady,“ řekl.
První místopředseda TOP 09 zároveň nevěří, že by měl Zeman informaci z veřejných zdrojů, tak tvrdí. „Nevěřím, že prezident Zeman je čtenářem Respektu, kde informace o 150 milionech byla zveřejněna. Moje výzva platí, jsem realista a umím si představit, jak tato iniciativa může skončit. Přesto jsem odpovědný voličům, kteří mě volili a nechci jim stále odpovídat, že se s tím nedá nic dělat. Někde se začít musí,“ reagoval Ženíšek na dotaz ECHO24.cz.
MZ je tím, kdo zveřejňuje tajné informace. hlava státu ohrožuje každého z nás i bezpečnost ČR. To je na odstoupení, nebo na ústavní žalobu.
— Marek Ženíšek (@zenisek_m) 10. Únor 2016
Podle předsedy ODS Petra Fialy jsou Zemanova slova děsivá a neomluvitelná. Prezident může povzbudit k únosům českých občanů. „To je zoufalá situace, která by měla děsit každého občana, není možné, aby odpovědní ústavní činitelé zveřejňovali informace, které jsou v každé zemi tajné,“ řekl Fiala novinářům ve Sněmovně.
Zeman podle Fialy stejně jako vláda Bohuslava Sobotky selhává v zahraničněpolitických a bezpečnostních otázkách. Demokraticky zvolení politici by podle něj měli disponovat určitou inteligencí a unést odpovědnost. „Jestli této odpovědnosti někdo není schopen dostát, nemá v této funkci co dělat,“ řekl.
S teroristy nevyjednáváme
Podle Respektu rozhodnutí, že stát výkupné zaplatí, padlo ještě za vlády Jiřího Rusnoka. Mezi tehdejšími ministry prý sice panovaly obavy, zda zaplacení výkupného nepovede k nebezpečnému precedentu, nakonec ale převážila starost o život mladých žen. Vyjednávání s únosci poté převzal současný kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD).
Čeští vládní představitelé oficiálně tvrdí, že s teroristy nevyjednávají a neobchodují, naposledy v souvislosti se zadržováním pěti mužů v Libanonu a jejich výměnou za v Česku zadržované dva Libanonce. Odborníci zabývající se vyjednáváním s teroristy zveřejnění konkrétní částky kritizují. Informace podle nich může ohrozit nejen uneseného Čecha v Libyi, ale i případně další unesené v budoucnosti.