Brusel pošle miliony na české víno. Prioritně pro Prahu, Brno a mladé
Evropské dotace potěší vinaře v Česku, aspoň některé. Z programu podpor budou moci od 1. srpna až do roku 2018 čerpat každoročně celkem 140 milionů korun. Peníze mají jít na obměnu odrůdy nebo přesun vinic do svahů. Jako první si o ně budou moci požádat pěstitelé do 40 let a pak ti, kdo chtějí mít vinohrady například v Praze nebo Brně.
Rozdělování dotací pro vinaře bude ve formě svého nařízení ve středu projednávat Sobotkova vláda. Návrh ministerstva zemědělství uvádí do praxe program podpor ve vinohradnictví a vinařství, který už loni v září posvětila Evropská komise. Česká republika bude díky němu moci čerpat v letech 2014 až 2018 každoročně až 5,155 milionu eur, tedy v přepočtu zhruba 140 milionů korun.
Vinaři si budou moci požádat o to, aby jim Brusel proplatil až 75 procent vynaložených nákladů na restrukturalizaci a přeměnu vinic.
„Hlavním smyslem programu je v zájmu zachování a rozvoje zaměstnanosti v oboru a na venkově a v zájmu posílení českého vinařství a vinohradnictví podpořit česká vína na světovém trhu,“ stojí ve zprávě pro ministry. „Důležitou součástí programu je také podpora a udržení mladých vinohradníků a vinařů v oboru,“ dodává dokument.
Peníze podpoří produkci biovín a českých odrůd
Vinaři si budou moci požádat o to, aby jim Brusel proplatil až 75 procent vynaložených nákladů na restrukturalizaci a přeměnu vinic. V případě změny odrůdové skladby vinice bude finanční rozmezí od 325 tisíc do 475 tisíc korun na jeden hektar osázené plochy. Nejméně dostanou ti, kdo sem vysází aspoň tři tisíce keřů vinné révy. Nejvíce pak pěstitelé se šesti tisíci a více keři na stejné ploše.
„Změna odrůdové skladby vinice je akcí, která umožní vinohradníkovi produkovat odrůdy požadované konečnými spotřebiteli ve vyrobeném víně,“ uvádí ministerstvo zemědělství. „Týká se zejména odrůd umožňujících přechod z konvenčního pěstování na integrovanou nebo ekologickou produkci révy vinné, z nichž bude možné vyrábět žádaná biovína. Dále se týká také pěstování odrůd vyšlechtěných zejména na území ČR,“ připojuje resort. Podmínkou pro dotaci je to, aby minimálně polovina obnovovaných keřů byla starší deseti let.
Za hektar vinné révy na svahu i přes půl milionu
Ještě více peněz můžou získat vinaři, kteří se rozhodnou osázet svahy. U nich se částky podpory pohybují od 335 tisíc korun za podmínky osázení jednoho hektaru minimálně 2500 kusy vinné révy. Maximum je pak až 510 tisíc při překročení šesti tisíc kusů na hektar. Ministerstvo přitom zdůrazňuje, že přesun vinic do svahu napomáhá „revitalizaci a diverzifikaci krajiny“. A že navazuje na historické využití „kulturní zemědělské krajiny“ v České republiky.
„Lokality mají důležitou tradiční a historickou vazbu na výnosy českých králů,“ zmiňuje resort Mariana Jurečky (KDU-ČSL).
Historická argumentace rezonuje ještě silněji v momentě, kdy návrh vládního nařízení vypočítává preferované lokality pro vinohrady. Hned pět je jejich v Praze (Trója, Praha 2, Praha 6, Praha 9, Praha 12), dalších šest v Brně (Bystrc, Chrlice, Medlánky, Obřany – Maloměřice, Tuřany, Vinohrady). Sestavu doplňuje Karlštejn, Kutná Hora a Sedlec u Kutné Hory. „Tyto lokality mají důležitou tradiční a historickou vazbu na výnosy českých králů,“ zmiňuje resort Mariana Jurečky (KDU-ČSL).
Právě vinice v preferovaných lokalitách mají při podávání žádost přednost. Druhým kritériem při cestě za miliony z Bruselu je pak věk vinaře. Přednost budou mít totiž žádosti vinohradníků mladších 40 let – v tomto případě bez ohledu na lokalitu. „Teprve po vyplacení všech žádostí z preferovaných oblastí a žádostí mladých vinohradníků se začnou vyplácet ostatní schválené žádosti,“ uzavírá ministerstvo. Návrh by měl na vládě hladce uspět, resort zemědělství ho předkládá bez rozporu.