Končí Baráčnická rychta? Povede ji italský hoteliér
Konec legendy?
Zklamání a lítost – takové jsou reakce hostů Baráčnické rychty na změny, které proslulý malostranský podnik čekají. Místo, kde se v sedmdesátých letech scházely výrazné postavy undergroundu jako básník Egon Bondy, nově povede italský podnikatel Giorgio Bonelli, který vlastní sousedící luxusní hotel Alchymist, uvedl deník E15. Podle informací internetového deníku ECHO24.cz bude záležet na něm, co s Baráčnickou rychtou udělá. Své plány hotel prozatím nechce prozradit.
Podnik, který je kromě slavné historie oblíbený také pro tradiční českou kuchyni, si pronajímal posledních šest let David Meixner. Ten ale koncem června prostory Baráčnické rychty opustí, protože mu spolek Veleobec sdružených obcí baráčníků neprodloužil nájemní smlouvu. Důvod nechtěl Jaroslav Proček, který má ve spolku funkci rychtáře, pro ECHO24.cz komentovat. „Vypršela nájemní smlouva,“ uvedl pouze.
Důvod není jasný dosavadnímu nájemci Meixnerovi. „Nevíme. Údajně výhodná nabídka. Bohužel jsme nedostali adekvátní šanci s ní soupeřit, bez jakéhokoliv ohledu na náš úspěšný a bezproblémový provoz, včetně osvěty baráčnické obce,“ řekl pro ECHO24.cz. Personál podniku tvrdí, že hosté byli spokojení.
Novým nájemcem Baráčnické rychty je podle informací Malostranských novin italský podnikatel Giorgio Bonelli, kterému patří hotel Alchymist, stojící hned vedle proslulého podniku. Jaké plány s Baráčnickou rychtou má, ale nechtěl rozvádět. „V současnosti nejsou žádné informace, které bychom chtěli komunikovat s veřejností,“ uvedla pro ECHO24.cz Kateřina Mojdlová, která má na starosti PR skupiny Alchymist Luxury Group.
K jakým dojde změnám v dosavadním fungování a zda nový nájemce vůbec ponechá například název Baráčnická rychta, nechtěli komentovat ani sami baráčníci. „To je věcí nového nájemce,“ řekl Proček s tím, že název podniku upravil i Meixner. Nad vchodem visí nápis Baráčnická rychta, zatímco z boku je Všebaráčnická Rychta.
Podnik zároveň čeká rekonstrukce kvůli špatnému stavu budovy, která si vyžádá kolem osmdesáti milionů korun. Pro její začátek je podle Pročka potřeba už jen stavební povolení a délka trvání závisí na dostupnosti financí. Z toho důvodu oslovil s žádostí o státní podporu člena Poslanecké sněmovny, kterého nechtěl jmenovat.
Nicméně opravy nejsou podle něj překážkou pro fungování restaurace. „Bude uzavřený sál,“ uvedl Proček pro internetový deník. V přilehlém sálu často vystupují kapely různých žánrů a v posledních letech se stal také domovskou scénou divadla rockera Kamila Střihavky.
Spolek baráčníků je jedním z nejstarších v České republice, vznikl v roce 1873. Jeho členy spojuje zájem o české tradice a zvyky. Baráčnická rychta býval název pro jejich spolkovou místnost nebo budovu a takové označení si vysloužil také pražský podnik na Malé Straně.
Čtěte také: Souboj vykřičených domů? Podnik v Praze zdemolovalo 23 vandalů
Dechovka. Když se tancovačka vymkne