Pokud se u Čapího hnízda prokáže podvod, odejdu, říká Babiš

BABIŠ O ČAPÍM HNÍZDĚ

Pokud se u Čapího hnízda prokáže podvod, odejdu, říká BabišNOVÉ
Čapí hnízdo. Foto: Foto: Jan Zatorsky
1
Domov

vb Echo24

Pokud se podaří dokázat, že v kauze Čapího hnízda došlo k podvodu při čerpání evropských dotací, ministr financí Andrej Babiš (ANO) odejde z politiky. Šéf hnutí ANO však zároveň upozorňuje, že podle něj se dotační podvod v souvislosti s Čapím hnízdem dokázat nepodaří. Babiš to řekl v rozhovoru pro sobotní vydání deníku Právo, ve kterém se zároveň opřel do koaličních lidovců.

„Pokud by se prokázalo, že došlo k podvodu v případě padesátimiliónové dotace, odejdete z politiky?“ zněla otázka, na níž Babiš odpověděl: „Pokud by se to prokázalo, byť takovou možnost vylučuji, protože všechno proběhlo podle pravidel, pak ano.“

Zároveň dodal, že Česká republika podle něj potřebuje zákon, který by ochránil whistleblowery a další lidi, již upozorní na korupční jednání. Toto prohlášení ostře kontrastuje s jinou částí rozhovoru, kde si Babiš stěžuje, že rozruch kolem Čapího hnízda vznikl na základě „nějakého anonymního udání.“.

V ostatních pasážích rozhovoru pak Babiš z velké části pouze tvrdošíjně opakuje to, co prohlásil už dříve, mimo jiné během středeční mimořádné schůze sněmovny. Například se znovu opřel do představitelů pravicové opozice a speciálně pak do Miroslava Kalouska, jehož jméno v průběhu rozhovoru zmínil celkem osmkrát. Kromě toho Babiš neopomněl připomenout, že není primárně politik, ale podnikatel.

Koaliční tahanice s lidovci

Co je však do značné míry novinka, jsou Babišovy ostré výpady vůči koaličním lidovcům. Konkrétně si postěžoval, že KDU-ČSL podpořila svolání mimořádné schůze sněmovny kvůli Čapímu hnízdu. „Není typické, aby koaliční partner hlasoval tak často s opozicí. Nechápu, proč s námi tedy spolupracují. Ať se lidovci zpátky spojí s Kalouskem, mají k sobě přeci tak blízko,“ řekl Babiš Právu.

Zvláštní pozornost pak Babiš věnoval předsedovi strany a vicepremiérovi Pavlu Bělobrádkovi. Ten podle něj „nemá moc práce na svém uměle vytvořeném úřadě, nudí se, chatuje s novináři přes Twitter, a to i na zasedání vlády“.

Vztahy mezi lidovci a hnutím ANO v posledních dnech poněkud ochladly. Když totiž Babiš ve středu uvedl, že držiteli anonymních akcií v kauze Čapího hnízda byli jeho příbuzní, Bělobrádek mu vzkázal, že to považuje „za velmi vážnou situaci, protože to snižuje kredit jak samozřejmě pana Babiše, tak celé vlády“. Babiš na jeho slova reagoval prohlášením, že podpoří návrh komunistů na zdanění církevních restitucí. „Církevní restituce je tunel. A pokud komunisti navrhují je zdanit, tak já určitě souhlasím,“ řekl ČT.

Čtěte také: Babiš vzkazuje lidovcům: Podpoříme zdanění restitucí

Farma Čapí hnízdo, která nyní budí rozruch, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova koncernu Agrofert. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat její majitele. Díky změně majitele dosáhla farma na evropskou dotaci kolem 50 milionů korun, kterou by firma z koncernu Agrofert podle všeho dostat nemohla. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila mezi firmy Babišova koncernu. Sám Babiš ve středu přiznal, že anonymní akcie farmy Čapí hnízdo držely jeho děti a švagr. Někteří politici to vnímají jako dotační podvod.

Čtěte také: Wagenknecht: Můžeme věřit buď logice, nebo Babišovi. Obojí nelze