Vlna propouštění restituce neohrozí, slibuje ministr
STÁTNÍ POZEMKOVÝ ÚŘAD
Ještě před několika měsíci vedla Státní pozemkový úřad, teď končí. Bývalou první náměstkyni SPÚ Veroniku Nedvědovou společně s dalšími dvěma ředitelkami odboru ke konci června odvolala nová šéfka úřadu Svatava Maradová. Ona ani ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) nebyli spokojeni s chodem instituce. A oba slibují, že další vlna změn nebude mít žádný vliv na vydávání církevního majetku.
Ředitelky odborů řízení správy nemovitostí Veronika Nedvědová, řízení privatizace a převodu majetku Klára Koukolová a veřejných zakázek Miroslava Eliášová skončily na SPÚ k pondělku.
„Je to tak, dostala jsem vyhazov. Důvod neznám, nebyl mi sdělen. A pídit se po tom nebudu,“ potvrdila informaci o svém odchodu deníku ECHO24.cz Nedvědová. Vedení pozemkového úřadu pak přidalo další dvě jména.
Jurečka: „O tom, že by teď pozemkový úřad stíhal všechno vydat, nemůže být řeč. To není možné. Spíše to chceme v letech 2014 a 2015 stihnout bez chyb a korektně.“
„Změny jsem dělala tam, kde mi to přišlo nezbytně nutné, kde jsem měla pochybnosti. Mám to v kompetenci, ale přistupovala jsem k tomu maximálně citlivě,“ reagovala nová ředitelka Svatava Maradová s tím, že se snažila úřad personálně stabilizovat. „V nejvyšším vedení, tedy mezi náměstky a krajskými řediteli, žádné změny dělat nebudu,“ dodala.
Jurečka: Dostávali jsme se mimo zákon
Maradová se o změnách bavila i s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou, který ji do čela úřadu dosadil po výběrovém řízení v polovině června.
„Nebylo to tak, že bych znal jména, ale mluvili jsme o tom, že nějaké změny jsou potřeba. Úřad nefungoval ideálně. Třeba při přípravě pozemkových úprav nebo vyřizování žádostí v rámci církevních restitucí. Některá pracoviště byla přetížená, jiná se nevyužívala,“ shrnul hlavní důvody změn pro ECHO24.cz Jurečka.
Ten také prozradil, že ze strany církví kvůli pomalému vydávání často čelil výtkám, že se stát dostává mimo zákon. „O tom, že by teď pozemkový úřad stíhal všechno vydat, nemůže být řeč. To není možné. Spíše to chceme v letech 2014 a 2015 stihnout bez chyb a korektně,“ doplnil Jurečka.
Právě církevní restituce tvoří jednu z největších agend úřadu. Církve mají od státu získat nemovitosti za 75 miliard korun a k tomu finanční náhrady ve výši 59 miliard. Drtivou část církevních žádostí řeší právě SPÚ.
Jenže podle lidí z SPÚ v současném počtu pracovníků vyřídit tisíce žádostí bez průtahů a chyb prostě nejde. A je si toho zřejmě vědomá i Maradová, která už si pohrává s myšlenkou na další navýšení počtu svých podřízených. 130 jich přibylo rozhodnutím ministra koncem dubna. O navýšení žádali Jurečku všichni ředitelé – Petr Šťovíček, zastupující Nedvědová i dočasný šéf úřadu Martin Vrba.
„Ten úkol je veliký a pracujeme na něm nepřetržitě. Je toho dost,“ potvrzuje Maradová a zároveň odmítá otázky, zda už několikátá změna vedení úřadu za poslední měsíce dobu vydávání spíše neprodlouží: „Určitě ne. Právě proto jsem změny dělala. Abychom byli efektivnější.“
Právě církevní restituce tvoří jednu z největších agend úřadu. Církve mají od státu získat nemovitosti za 75 miliard korun a k tomu finanční náhrady ve výši 59 miliard. Drtivou část církevních žádostí řeší právě SPÚ. Ten se do povědomí veřejnosti dostal začátkem roku poté, co Jurečka odvolal tehdejšího ředitele Petra Šťovíčka. Vysvětloval to tím, že mu Šťovíček nedokázal objasnit svou dřívější návštěvu na narozeninách lobbisty Ivo Rittiga, kterému věnoval obraz.