Bandera nebyl masový vrah, píší Zemanovi ukrajinisté

Bandera nebyl masový vrah, píší Zemanovi ukrajinistéNOVÉ 2
Domov
Echo24
Sdílet:

Skupina čtyř ukrajinistů a historiků adresuje otevřený dopis prezidentovi Miloši Zemanovi. „Termín banderovci se v informační válce, která je nedílnou součástí rusko-ukrajinské války 2013-2014, používá výlučně jako nadávka,“ píší v něm v narážce na Zemanovy komentáře konfliktu.

Jednou z příležitostí, kdy se Zeman vyjadřoval k situaci na Ukrajině, byl pořad Otázky Václava Moravce. V červnu ve vysílání České televize zmínil ukrajinského nacionalistu Stepana Banderu. „Nezapomeňte, že Bandera je na Ukrajině považován za národního hrdinu. Jeho obraz visí na Majdanu, jeho socha je ve Lvově. Ve skutečnosti to byl masový vrah,“ řekl tehdy Zeman.

Dopis, pod nímž jsou podepsaní ukrajinistka Lenka Víchová, historik David Svoboda z Ústavu pro studium totalitních režimů, odborník na extremistická hnutí Anton Shekhovtsov a socioložka Yana Leontiyeva, nabízí odlišný pohled. „Bandera nemohl být masovým vrahem ani kdyby chtěl, válečná léta totiž strávil v německém koncentračním táboře,“ píše se v něm. „Snaha vtělit tuto kontroverzní osobnost do chytlavých frází a pomíjet dějinný kontext nesvědčí o profesionalitě těch, kdo tak činí, ať jsou již vedeni jakýmkoli záměrem.“

Čtěte také: V Mnichově vandalové poničili Banderův hrob

Otevřený dopis prezidentu republiky Miloši Zemanovi 

 

Vážený pane prezidente, v souvislosti s tím, že čas od času komentujete události na Ukrajině a podnikáte exkurzy do soudobých ukrajinských dějin, bychom Vás jako ukrajinisté a historici rádi upozornili na několik věcí spojených s touto problematikou.

 

Termín „banderovci“ se v informační válce, která je nedílnou součástí rusko-ukrajinské války 2013-2014 používá výlučně jako nadávka. A častují se jí občané Ukrajiny bez ohledu na národnost, jazykovou či konfesní příslušnost.

 

Používat termín „banderovci“ pro jakákoli politická či společenská hnutí není možné už z toho důvodu, že žádná politická strana ani hnutí tento termín ve svém názvu nemá. Až na organizaci Tryzub im. Stepana Bandery, což je organizace, kterou by bylo možné nazvat nacionalistickou nebo spíše nacionálně konzervativní, ale která přinejmenším do války na východě Ukrajiny neměla prakticky žádný politický vliv. Připomínáme, že Dmytro Jaroš, který z této organizace pochází, v posledních prezidentských volbách získal 0,7 procent hlasů.

 

Termín „banderovci“ používala komunistická propaganda po druhé světové válce v SSSR i Československu. Stejným způsobem je používán i dnes a stejně jako tehdy je cílem propagandy diskreditovat samu ideu ukrajinské nezávislosti, jelikož tímto termínem byli a jsou de facto častováni všichni, kdo nesouhlasí s tím, aby Ukrajina byla vazalem či satelitem Moskvy.

 

A k otázce Stepana Bandery, kterého jste označil za masového vraha, můžeme v krátkosti říci asi toto: Bandera nemohl být masovým vrahem ani kdyby chtěl, válečná léta totiž strávil v německém koncentračním táboře. Snaha vtělit tuto kontroverzní osobnost do chytlavých frází a pomíjet dějinný kontext nesvědčí o profesionalitě těch, kdo tak činí, ať jsou již vedeni jakýmkoli záměrem.

 

V případě Vašeho zájmu jsme jako ukrajinisté a historici ochotni poskytnout Vám odborné konzultace na dané téma. Věříme, že pomohou odstranit vzájemná nedorozumění a ozdraví českou veřejnou debatu.

 

Mgr. Lenka Víchová, ukrajinistka, Praha

Mgr. David Svoboda, MA, Ph.D., historik, Praha

Anton Shekhovtsov, odborník na extremistická hnutí, Londýn

Mgr. Yana Leontiyeva, Ph.D., socioložka, Praha 

(redakčně neupraveno)

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz