Antilopy pomírají po tisících. Záhadná nemoc? Palivo z raket?

Neštěstí v Kazachstánu

Antilopy pomírají po tisících. Záhadná nemoc? Palivo z raket?NOVÉ 2
Svět
Echo24
Sdílet:

Desítky tisíc ohrožených antilop druhu sajga tatarská uhynuly během posledních pár měsíců v Kazachstánu. Podle tamního ministerstva zemědělství během května padlo za oběť zřejmě infekčnímu onemocnění na 120 000 antilop. Nyní je to již okolo 40 procent z celkového počtu tohoto ohroženého druhu. Informace přineslo Rádio Svobodná Evropa.

Nedostatek veřejných informací vedl k rozšíření spekulace, že vymírání je spojené s únikem paliva po neúspěšných startech ruských raket Proton-M z kazašského kosmodromu Bajkonur. Mnozí místní obyvatelé a ekologičtí aktivisté proti tomu protestovali a vinili vládu.

Západní vědci ale oponují, že neexistuje žádný důkaz, který by toto tvrzení podporoval. Spíše se přiklánějí k tomu, že pandemii antilop způsobily dva druhy bakterií. Kazašská státní televize Chabar s odvoláním na sdělení regionální veterinární laboratoře informovala, že viníkem masového úhynu vzácných zvířat je zřejmě anaerobní enterotoxemie neboli „travní nemoc“, k jejímuž rozšíření přispěly silné deště. Vyplývá to prý z rozborů desítek vzorků vody, půdy a tkání mrtvých antilop.

Nicméně s jednoznačným určením příčiny katastrofálního úhynu sajgy tatarské mají odborníkům pomoci experti Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE). V minulosti totiž podobné případy, byť v menším rozsahu, měly skutečně na svědomí jedovaté chemikálie pocházející z kosmických aparátů, které zamořily step.

Čtěte také: Zvířata u Černobylu mají pomoct s měřením radioaktivity

Například v květnu 2012 na severu Kazachstánu uhynulo stádo 120 vzácných antilop, které se pásalo na místě, kde předtím při návratu z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) přistála kosmická loď Sojuz se třemi kosmonauty. Trávu tam zřejmě zamořily zbytky toxického paliva. Oficiální činitelé ale podle televize Chabar vyjadřují pochybnosti, že nyní jde o podobný případ. 

Sajga tatarská žije především v odlehlých oblastech Ruska a Kazachstánu a je zcela ojedinělá především díky zvláštnímu vydutému chřípí a nozdrám, díky nimž filtruje v zimě příliš chladný a v létě prašný vzduch. Počátkem devadesátých let v kazašských stepích pobíhal milion těchto antilop, ale jejich počet se od té doby zejména kvůli lovu a pytláctví snížil na několik desítek tisíc. Po přísném zákazu lovu se populace podle loňských úředních údajů zvýšila na 300 000 kusů.

Čtěte také: Utopeni v klecích, zastřeleni. V zoo uhynula půlka zvířat

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články