1 Vztahy Izraele a Argentiny

Izrael převzal od Argentiny tajné dokumenty z druhé světové války

NOVÉ

Témata: , , ,

Argentina dnes předala Izraeli tisíce dokumentů a fotografií z druhé světové války. Na třídenní návštěvě Argentiny je nyní izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který se tak stal prvním úřadujícím izraelským předsedou vlády, který tuto jihoamerickou zemi navštívil. Argentina za války zastávala politiku neutrality, později se však stala útočištěm mnoha nacistických zločinců.

Více než 140 000 tajných dokumentů, včetně dopisů, telegramů a fotografií, z let 1939-1950 předal v digitalizované podobě Netanjahuovi argentinský prezident Mauricio Macri. Na digitalizaci dokumentů se kromě specialistů z Argentiny podíleli také zaměstnanci muzea památky holokaustu ve Washingtonu.

"Předali jsme tyto dokumenty o holokaustu, aby Izrael zajistil vyšetření této historie," uvedl Macri při předávání pěti pevných disků, na nichž jsou dokumenty uloženy.

Netanjahu podle agentury AP řekl, že návštěva symbolizuje nový začátek ve vztazích mezi Argentinou a Izraelem; zároveň argentinské úřady pochválil za vyšetřování teroristických útoků na židovskou komunitu v Argentině, které se staly v 90. letech - při útoku na izraelskou ambasádu v roce 1992 zemřelo 29 lidí a dalších 85 lidí přišlo v roce 1994 o život při útoku na budovu židovského komunitního centra. Netanjahu z útoků viní Írán a libanonské radikální hnutí Hizballáh. Teherán odmítá, že by se na útoku podílel.

Prokurátor, který měl na starosti vyšetřování útoku na komunitní centrum Alberto Nisman, byl 18. ledna 2015 nalezen mrtev ve svém bytě v Buenos Aires, zabil ho výstřel do hlavy. Zavražděn byl večer předtím, než měl předložit výsledky svého vyšetřování, které měly usvědčit tehdejší argentinskou prezidentku Cristinu Fernándezovou, která čelila obvinění, že se s Teheránem domluvila na smazání íránské stopy na útoku. Nakonec prezidentka odsouzena nebyla. Kolem Nismanovy smrti se dosud vyskytuje mnoho konspiračních teorií. Zatímco někteří věří, že spáchal sebevraždu, jelikož neměl proti prezidentce dost pádných důkazů, jiní tvrdí, že byl zavražděn, protože ohrožoval argentinskou a izraelskou vládu.

Macri řekl, že vyšetřování útoků z 90. let a vraždy prokurátora jsou jednou z hlavních priorit argentinské vlády.

Netanjahu do Buenos Aires přiletěl v pondělí. Jde o vůbec první návštěvu izraelského premiéra od vzniku izraelského státu v roce 1948. Po Argentině se Netanjahu chystá navštívit Kolumbii a Mexiko. Cestu zakončí v New Yorku, kde bude 26. září hovořit před Valným shromážděním OSN.

Čtěte také: Izrael se osad na Západním břehu nikdy nevzdá, řekl Netanjahu


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.