EU se dohodla: další sankce vůči Rusku

EU se dohodla: další sankce vůči RuskuAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Diplomaté zemí Evropské unie se dnes v Bruselu dohodli na hospodářských sankcích vůči Rusku. Týkat se mají obchodu se zbraněmi, ropného průmyslu a moderních vyspělých technologií, informuje Reuters. Zasáhnout mají i obchod se zbožím dvojího určení pro civilní i vojenský sektor, uvádí Reuters.

Po třech měsících má EU dopad sankcí vyhodnotit. "Na schůzce velvyslanců 28 zemí Evropské unie bylo dosaženo politické dohody o balíku ekonomických sankcí," oznámila novinářům podle agentury AFP unijní mluvčí.

K rozšíření sankcí se EU rozhodla po sestřelení malajsijského letadla na východě Ukrajiny. Podle diplomatických zdrojů mají sankce citelně zasáhnout ruskou ekonomiku i konkrétní ruské podnikatele blízké Kremlu. Detaily nových sankcí budou zveřejněny nejspíš ve středu.

Podle agentury Reuters se diplomaté dohodli na zásadách, z nichž má nový soubor sankcí vycházet. Postih má zasáhnout výhradně budoucí obchodní kontrakty, a nebude se tedy týkat francouzského prodeje výsadkových lodí Mistral Rusku. Sankce mají zasáhnout ruský ropný sektor, ale nikoli těžbu zemního plynu, na jehož dodávkách je Evropa v nemalé míře závislá.

Diplomaté se dohodli na seznamu osob, o něž bude rozšířen již existující sankční seznam EU. Do seznamu, v němž je zatím zařazeno 87 lidí a 20 ruských firem, mají být podle agentury AFP nově zařazeni nejméně čtyři ruští oligarchové blízcí Putinovi, kteří těží z anexe ukrajinského Krymu nebo podněcují destabilizaci východu Ukrajiny. Jejich jména se mají objevit v úředním věstníku EU, který má vyjít ve středu večer.

Německá agentura DPA dnes ve zprávě z Bruselu označila chystané sankce za "drastické". Ruské banky podle nich mají mít těžší přístup na evropské finanční trhy, omezen má být obchod se zbraněmi a zákaz má platit i na dodávky vyspělých technologií do Ruska, mimo jiné těch, které může využít ruský těžební průmysl.

Seznam protiruských sankcí už Evropská unie od vypuknutí ukrajinské krize rozšířila šestkrát. Naposledy koncem minulého týdne do něj zařadila několik jmen vysoce postavených ruských vládních úředníků včetně šéfů několika hlavních ruských zpravodajských služeb. V prvním sankčním seznamu EU přijatém v polovině března bylo 21 jmen.

Čtěte také: EU chce nové sankce proti Rusku. Míří na Putinovy blízké 

Sdílet:

Hlavní zprávy