Spoutali mě, stěžuje si seniorka. Nespolupracovala, oponuje policie
Nepřiměřený zákrok
Policejní zákrok na seniorku, při které ženě nasadili pouta po nepředložení občanského průkazu, byl podle policistů v pořádku a nedošlo k žádnému pochybení. S tím nesouhlasí veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová, která se za ženu postavila a žádá po policistech omluvu. Postup hlídky nechápe také napadená žena, která měla po nasazení pout otlaky na zápěstí.
Incident se stal v Praze v srpnu loňského roku. Manžel napadené seniorky při otáčení svého vozu naboural do jiného zaparkovaného auta. Podle tiskové zprávy ombudsmanky Anny Šabatové řidič o ničem nevěděl a pokračoval v jízdě. Toho si všimli kolemjdoucí a zavolali policii. Hlídka poté vozidlo manželů zastavila
Podle ombudsmanky vyzvala policie oba manžele, aby předložili své občanské průkazy. S tím nesouhlasí verze policistů, kteří měli celou záležitost řešit pouze s řidičem vozidla. „Hlídka s uvedeným mužem následně celou událost řešila mimo vozidlo. V tuto chvíli z vozidla vystoupila zmíněná žena a začala hrubým způsobem verbálně narušovat průběh probíhajících úkonů a to i přes opakované výzvy policisty, aby od svého jednání upustila,“ uvedla pro deník Echo24 mluvčí Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy Andrea Zoulová.
Žena ale tvrdí, že se pouze snažila zjistit co se stalo. „Vyjádření policie, že jsem hrubě verbálně zasahovala do úkonu je vykonstruované,“ uvedla žena pro Echo24. Policisté pak měli seniorce až na dotaz říci, že se nachází ve vozidle, které způsobilo dopravní nehodu a ujelo z místa. „Nehoda spočívala v tom, že do auta, které bohužel zaparkovalo těsně za námi u chodníku, při výjezdu manžel ťuknul. Registrační značka spadla z jednoho šroubku a visela,“ vysvětlila žena.
Čtěte také: Drsný policejní zákrok. Neoprávněně spoutali seniorku, tvrdí ombudsmanka
Policisté jí následně vyzvali k předložení průkazu totožnosti. „Žena nehodlala policii vyhovět ani přes opakovanou domluvu svého muže. S ohledem na vyhrocenou situaci a neochotu ženy s policií spolupracovat, policisté přistoupili k použití donucovacího prostředku přiložení pout ženě a jejímu usazení do služebního vozu,“ uvedla pro Echo24 mluvčí Zoulová.
Podle seniorky se ale policisté chovali hrubě a žena poté musela vyhledat lékařskou pomoc. „Po zásahu jsem měla otlaky na zápěstí a bolelo mne pravé rameno. Následně jsem chodila na rehabilitaci s bolestmi zad,“ uvedla žena pro deník Echo24.
Na služebnu za dvě a půl hodiny
Ombudsmanka Šabatová poukazovala i na dlouhou cestu na služebnu z důvodu poruchy na autě policistů, která se protáhla na dvě a půl hodiny. To ale policisté popírají. „Do této doby je potřeba započítat dobu nutnou pro příjezd věcně příslušných policistů z oddělení dopravních nehod, předání celé události na místě, převoz osoby na služebnu,“ uvedla Andrea Zoulová pro deník Echo24.
Policisté také nesouhlasí s výtkou Šabatové, která si stěžuje na neoprávněné nasazení pout. „Použití donucovacích prostředků v daném případě nebylo limitováno věkem ženy, ale přiměřeností donucovacího prostředku s ohledem na aktuálnost situace a samotné jednání osoby,“ uvedla Andrea Zoulová.
Traumatizující zásah
Celý incident byl pro seniorku podle jejich slov nepřiměřený. „Zásah policistů byl pro mne velmi nepříjemný, posléze traumatizující. Jednání policie považuji za zcela nepřiměřené situaci, místo pomoci se nám dostalo útoku,“ uvedla žena pro deník Echo24. Zároveň také dodává, že správní řízení pro přestupek vedené na návrh policie bylo zastaveno.
„Z mého pohledu pohotovostní hlídka nezvládla velmi obvyklou situaci, kterou by jistě v klidu vyřešila dopravní policie, pokud by byla k řešení situace operačním střediskem vyslána,“ myslí si zadržená žena. Ta bude další kroky ke své obraně konzultovat se svým právníkem.