Kdy rezignuje Ivo Ištvan?

Kdy rezignuje Ivo Ištvan? 1
Komentáře
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Přesně za dva měsíce to budou dva roky od zátahu olomouckého státního zástupce Iva Ištvana, po němž skončili ve vazebních celách milenka ministerského předsedy, tři poslanci tehdejší největší vládní strany a bývalý šéf Vojenského zpravodajství se svým podřízeným. Důvodem drsného zásahu, po němž padla vláda a země se začala odvracet od klasické liberální demokracie západního stylu, byly vážné indicie o prorůstání kmotrů do státních úřadů a institucí. Za ty skoro dva roky nepadlo jediné obvinění, které by to dokazovalo.

Ištvanova pražská kolegyně Lenka Bradáčová tvrdí, že i ty nejvážnější případy by měly být před soud dotaženy za dva, nejdéle dva a půl roku. Ivo Ištvan zatím o prorůstání kmotrů nepřinesl jediný důkaz. Pozorovatel zvenčí musí mít pocit, že tady padá vláda, protože milenka premiéra nechá sledovat jeho manželku a nezaplatí darovací daň z milionových dárků od byznysmenů a ředitelů státních firem.

Tím nechceme chování Jany Nagyové, dnes Nečasové, omlouvat ani bagatelizovat. Žalobci by ale více než kdo jiný měli mít cit pro přiměřenost. Tohle nejsou případy pro kukláky z protimafiánského útvaru ani pro Vrchní státní zastupitelství. To se má zabývat případy, kde se hraje přinejmenším o 150 milionů korun. Zatím nemáme jedinou indicii, že v případu o něco takového šlo. I korupční kauzu kolem exhejtmana Davida Ratha, kde šlo o organizovanou skupinu a desítky milionů korun, žaloval krajský státní zástupce.

Česká republika se omlouvá...

Žádné podstatné výsledky Ištvanova vyšetřování nemáme. Za to už máme černé na bílém přímo od ministerstva spravedlnosti, že se zachoval nezákonně. „Česká republika se omlouvá za nezákonný postup a nezákonné trestní stíhání poškozeného Marka Šnajdra, které vedlo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, jakož i za jeho nezákonnou vazbu. Tento nezákonný postup vedl k profesní a společenské újmě poškozeného, za což se Česká republika Marku Šnajdrovi omlouvá. 

Česká republika se omlouvá za nezákonný postup a nezákonné trestní stíhání poškozeného Ivana Fuksy, které vedlo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, jakož i za jeho nezákonnou vazbu. Tento nezákonný postup vedl k profesní a společenské újmě poškozeného, za což se Česká republika Ivanu Fuksovi omlouvá. 

Česká republika se omlouvá za nezákonný postup a nezákonné trestní stíhání poškozeného Petra Tluchoře, které vedlo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, jakož i za jeho nezákonnou vazbu. Tento nezákonný postup vedl k profesní a společenské újmě poškozeného, za což se Česká republika Petru Tluchořovi omlouvá.“

Ministerstvo vedené Robertem Pelikánem jednoduše říká, že Ivo Ištván (a samozřejmě soudce, který mu vazbu a další úkony povoloval) se chovali nezákonně a způsobil lidem profesní a společenskou újmu.

Jaké závěry ze svého nezákonného chování Ivo Ištvan vyvodí? Není čas popřemýšlet kvůli nezákonnému jednání o rezignaci? V zákoně o státním zastupitelství, se o kárné odpovědnosti žalobců píše. „Kárným proviněním je zaviněné porušení povinností státního zástupce, zaviněné chování nebo jednání státního zástupce, jímž ohrožuje důvěru v činnost státního zastupitelství nebo v odbornost jeho postupu anebo snižuje vážnost a důstojnost funkce státního zástupce.“ Neohrozil náhodou Ištvanův zásah důvěru v činnost státního zastupitelství?

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz