Le Penovou vyslýchají. Kvůli údajným finančním podvodům FN

Problémy Nárrodní fronty

Le Penovou vyslýchají. Kvůli údajným finančním podvodům FNNOVÉ
Marine Le Penová, šéfka Národní fronty Foto: FOTO: Shutterstock
1
Svět

Echo24

Předsedkyně francouzské krajní pravice Marine Le Penová byla v úterý v Paříži vyslýchána v rámci vyšetřování údajných podvodů. Jde v nich o miliony eur a podle médií se týkají financování některých volebních kampaní Národní fronty (FN), v jejímž čele stojí právě Le Penová.

Vyšetřovatelé prověřují podezření, že v kampaních FN k prezidentským a parlamentním volbám v roce 2012 někteří představitelé strany a jím blízká společnost Riwal se obohacovali na úkor veřejných financí. Loni v září byla strana formálně obviněna z podílu na finančním podvodu a zneužívání veřejných prostředků, napsal dnes web stanice Europe 1.

Le Penová byla předvolána a po celé dopoledne vyslýchána jako takzvaný asistovaný svědek, což ve Francii znamená zvláštní status mezi normálním svědkem a formálně obviněnou osobou. Zatím není jasné, jak bude justice vůči šéfce FN dále postupovat.

FN se v roce 2012 dostala po dlouhých letech do parlamentu. Le Penová v prezidentských volbách skončila v prvním kole na třetím nepostupovém místě. V roce 2014 ale FN vyhrála eurovolby ve Francii a loni zaznamenala historický úspěch v regionálních volbách, jejichž první kolo vyhrála. Průzkumy nyní dávají Le Penové naději na vítězství v prvním kole prezidentských voleb v roce 2017.

Čtěte také: Le Penová zveřejnila na Twitteru kruté násilí IS. Už ji vyšetřují

Soud zprostil Le Penovou obvinění. Přirovnala muslimy k nacistům