1 Nebezpečný trend českého školství

České školy diskriminují chudé chytré děti

TÝDENÍK ECHO

Témata: ,

Každé jaro přichází hodně dětí motivovaných rodičů o volné soboty. Chodí se učit, jak uspět v přijímacích zkouškách na střední školy. V těch testech nenaberou žádné nové poznatky, naučí se jen, jak je pak naostro udělat dobře. Mechanicky se nabiflují, co se v testech dá čekat. Na mnoha středních školách se totiž u přijímacích zkoušek stále netestují intelektuální schopnosti dětí pro studium, ale nabrané znalosti.

To výrazně zvýhodňuje nepříliš chytré děti velmi motivovaných a sebevědomých rodičů, kteří jsou připraveni udělat všechno pro to, aby svého potomka, bez ohledu na jeho schopnosti, dostali na co nejlepší školu. A je to tvrdá, často nepřekonatelná překážka pro chytré a inteligentní děti ze sociálně slabších rodin, kde otci ani matce na vzdělání příliš nezáleží, případně prostě nemají čas a peníze, které by do něj byli schopni či ochotni věnovat. Jeden test nanečisto stojí v kombinaci čeština, matematika plus základ ze studijních předpokladů 450 korun. Jedno kolo ale bravurnost ve zvládání testů rozhodně nezaručuje. Na to, aby se dítě testy naučilo, je potřeba několik opakování. Proto se nabízejí cenově výhodné balíčky pro tři soboty za 1200 korun, pět sobot za 2000 korun, ale i deset kol za 4000 nebo dvacet za 8000 korun.

Už to, že takový byznys funguje, ukazuje, že se testují znalosti a nikoliv intelektuální schopnosti. Na test z nich by totiž žádné opakování nedávalo smysl. Studentovi by se na zkoušku nanečisto vyplatilo zajít jednou, aby čistě pro pocit sebevědomí věděl, jak to bude vypadat. Druhá návštěva by ale už nedávala žádný smysl.

Čisté testy intelektu by totiž jako jediné dokázaly odstranit obrovskou slabinu českých středních škol, kdy se na ty nejlepší a především na víceletá gymnázia, kde se dosahuje nejlepších výsledků, velmi těžko dostávají vysoce inteligentní děti z nižších vrstev. Společnost tím přichází o spoustu talentů – a talentované děti ze sociálně slabého prostředí mrhají svou šancí na úspěch.

Celý článek najdete v Týdeníku Echo zde.

Z nového čísla Velká stavební revoluce. Do vlády míří zákon, který by měl vyřešit krizi bydlení

Echo týdne: Scruton, ministři a Velikonoce ● Analýza: Má sex nějakou budoucnost? ● Rozhovor: Macron z nás má strach ● Komentář: Agent, nebo užitečný idiot? ● Umění a kritika: Temný dinosaurus

Miliony za klikání myší E-sporty chtějí i na olympijské hry
SPECIÁL VÝLETY: Od vodníka k Babičce a ještě dál Po stopách Karla Čapka a Boženy Němcové

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.