12 Smutný přehled

Zkáza Palmýry potvrzena. Co všechno už islamisté zbořili?

, , FOTOGALERIE

Témata: , , , , , ,

OSN v noci na dnešek potvrdila zničení Belova chrámu v syrské Palmýře. Podle odborníků světové organizace satelitní snímky ukázaly, že islamisté skutečně zbořili hlavní budovu vzácného chrámu a jednu přilehlou řada sloupů. Přestože se ničení starověkých památek skloňuje především v souvislosti s Islámským státem, radikální islamisté připravují svět o jeho kulturní dědictví už řadu let. Přinášíme přehled zničených památek z minulých let.

Ať už to byli tálibové v Afghánistánu, příslušníci islamistické skupiny Ansar Dine v Mali nebo bezejmenné bojůvky v rozvrácené Libyi, při jejich běsnění nenávratně zmizely stovky let staré chrámy, monumentální sochy, ale i vzácné svazky starověkých učenců.

Zničení Buddhů

Ještě předtím než radikálové z Islámského státu obsadili rozsáhlá území v Iráku a Sýrii a začali se systematickým ničením starověkých památek, svět přišel o kamenné sochy Buddhů v údolí Bámjánu. Jednu z nejcennějších památek Afghánistánu srovnali se zemí radikálové z islamistického hnutí Tálibán v únoru 2001. Tálibové tehdy jednali na přímý rozkaz šéfa radikální organizace, jednookého mully Muhammada Umara.

Čtěte také: Taliban potvrdil smrt svého vůdce mully Umara

Sochy Buddhů byly do výklenků kilometr dlouhé pískovcové stěny v údolí Bámjánu vytesány v průběhu druhého až páteého století našeho letopočtu, pravděpodobně z popudu nejslavnějšího vládce kušánské říše Kanišky. Zničení monumentálních soch vyvolalo ve světě vlnu protestů. Několikadenní apokalyptické dílo zkázy dokončili přívrženci Tálibánu v březnu 2001. Záminku našel netolerantní režim v islámském zákazu zobrazovat živé bytosti, zvláště pak ty, které by mohly posloužit jako objekt uctívání.

Zničení hrobek v Mali

Podobný osud potkal i bezpočet památek v Mali, kde pro změnu řádili fanatici z islamistické skupiny Ansar Dine, která je napojená na teroristickou síť Al-Káida. V červnu roku 2012 ozbrojenci zničili v Timbuktu 16 hrobek svatých mužů súfismu, mystické formy islámu, protože je považovali za projev modlářství. Timbuktu, které leží na staré saharské obchodní cestě, bylo v 16. století centrem islámské učenosti a útok následoval jen několik dnů poté, co UNESCO zařadilo Timbuktu na seznam památek v ohrožení. V Timbuktu se nachází 333 hrobek světců a kromě zničených 16 mauzoleí se ztratily přes čtyři tisíce historických rukopisů.

Útoky na hrobky a mešitu

Nejinak tomu bylo v Libyi, kde po svržení plukovníka Kaddáfího nastal kompletní rozvrat. Ultrakonzervativní islamisté zničili v srpnu 2012 ve městě Zlitán na západě země hrobku muslimského učence z 15. století, kterou za pomoci náloží a buldozerů srovnali se zemí. Zapálili také historickou knihovnu v nedaleké mešitě. Podobné útoky na hrobky provedli už dříve v Tripolisu a Misurátě. Letos v březnu bylo oznámeno, že libyjští radikálové, kteří se hlásí k hnutí Islámský stát, začali po vzoru své mateřské organizace ničit další památky upomínající na jiné kultury a vyznání. Pomocí bagrů zničili několik dalších súfiských svatyní.

Nejvíce památek zmizelo v Iráku a v Sýrii

Zdaleka největší spoušť však nadělali teroristé z Islámského státu, kteří v uplynulém roce obsadili rozsáhlá území v Iráku a Sýrii. V Iráku, na jehož území se nacházela dávná Mezopotámie a bezpočet dalších říší, zničili mnoho soch a církevních objektů a dalších pamětihodností, posvátných míst křesťanského, židovského i muslimského dědictví.

Irák: Hatra, Nimrúd, Ninive či Chorsábád

Zbořeny byly také některé asyrské paláce. Letos v únoru radikálové vypálili knihovnu v iráckém Mosulu včetně 8000 velmi vzácných svazků. V březnu se cílem destrukce islamistů stala vzácná archeologická naleziště na místě starověkých měst Hatra, Nimrúd, Ninive či Chorsábád. Podle UNESCO má IS pod kontrolou území, na němž se nachází pětina z 10.000 světově známých archeologických nalezišť a kulturních památek v Iráku.

Palmýra v Sýrii

Sousední Sýrie je na tom podobně. V květnu dobyli fanatici z Islámského státu po týdnu tvrdých bojů historické město Palmýra v Sýrii, která je od roku 1980 zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Celou archeologickou lokalitu s pozůstatky antických chrámů, vítězného oblouku, kolonády se stovkami sloupů a amfiteátru pak údajně zaminovali.

V červnu bylo oznámeno, že zničili sochu lva z 2. století, která stála u brány do městského muzea, a následující měsíc zničili sochu bohyně Al-Lát, která pocházela z 1. století před naším letopočtem. V minulých týdnech zničili za pomocí buldozerů křesťanský klášter Mar Elian ve městě Karajtín v provincii Homs v centrální části Sýrie, který byl založen před více než 1500 lety, a Baal-Šaminův chrám, jednu z nejcennějších památek v Palmýře.

V pondělí islamisté oznámili, že v neděli zničili explozí Belův chrám, který je asi nejznámějším chrámem v Palmýře. Jeho destrukci v noci na dnešek potvrdila na základě satelitních snímků i OSN.

Čtěte také: FOTO: Satelit potvrdil a ukázal zničení chrámu v Palmýře

Islámský stát začal ničit i Belův chrám, krásnou památku Palmýry

, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.