Zkáza Palmýry potvrzena. Co všechno už islamisté zbořili?
Smutný přehled
OSN v noci na dnešek potvrdila zničení Belova chrámu v syrské Palmýře. Podle odborníků světové organizace satelitní snímky ukázaly, že islamisté skutečně zbořili hlavní budovu vzácného chrámu a jednu přilehlou řada sloupů. Přestože se ničení starověkých památek skloňuje především v souvislosti s Islámským státem, radikální islamisté připravují svět o jeho kulturní dědictví už řadu let. Přinášíme přehled zničených památek z minulých let.
Ať už to byli tálibové v Afghánistánu, příslušníci islamistické skupiny Ansar Dine v Mali nebo bezejmenné bojůvky v rozvrácené Libyi, při jejich běsnění nenávratně zmizely stovky let staré chrámy, monumentální sochy, ale i vzácné svazky starověkých učenců.
Zničení Buddhů
Ještě předtím než radikálové z Islámského státu obsadili rozsáhlá území v Iráku a Sýrii a začali se systematickým ničením starověkých památek, svět přišel o kamenné sochy Buddhů v údolí Bámjánu. Jednu z nejcennějších památek Afghánistánu srovnali se zemí radikálové z islamistického hnutí Tálibán v únoru 2001. Tálibové tehdy jednali na přímý rozkaz šéfa radikální organizace, jednookého mully Muhammada Umara.
Čtěte také: Taliban potvrdil smrt svého vůdce mully Umara
Sochy Buddhů byly do výklenků kilometr dlouhé pískovcové stěny v údolí Bámjánu vytesány v průběhu druhého až páteého století našeho letopočtu, pravděpodobně z popudu nejslavnějšího vládce kušánské říše Kanišky. Zničení monumentálních soch vyvolalo ve světě vlnu protestů. Několikadenní apokalyptické dílo zkázy dokončili přívrženci Tálibánu v březnu 2001. Záminku našel netolerantní režim v islámském zákazu zobrazovat živé bytosti, zvláště pak ty, které by mohly posloužit jako objekt uctívání.
Zničení hrobek v Mali
Podobný osud potkal i bezpočet památek v Mali, kde pro změnu řádili fanatici z islamistické skupiny Ansar Dine, která je napojená na teroristickou síť Al-Káida. V červnu roku 2012 ozbrojenci zničili v Timbuktu 16 hrobek svatých mužů súfismu, mystické formy islámu, protože je považovali za projev modlářství. Timbuktu, které leží na staré saharské obchodní cestě, bylo v 16. století centrem islámské učenosti a útok následoval jen několik dnů poté, co UNESCO zařadilo Timbuktu na seznam památek v ohrožení. V Timbuktu se nachází 333 hrobek světců a kromě zničených 16 mauzoleí se ztratily přes čtyři tisíce historických rukopisů.
Útoky na hrobky a mešitu
Nejinak tomu bylo v Libyi, kde po svržení plukovníka Kaddáfího nastal kompletní rozvrat. Ultrakonzervativní islamisté zničili v srpnu 2012 ve městě Zlitán na západě země hrobku muslimského učence z 15. století, kterou za pomoci náloží a buldozerů srovnali se zemí. Zapálili také historickou knihovnu v nedaleké mešitě. Podobné útoky na hrobky provedli už dříve v Tripolisu a Misurátě. Letos v březnu bylo oznámeno, že libyjští radikálové, kteří se hlásí k hnutí Islámský stát, začali po vzoru své mateřské organizace ničit další památky upomínající na jiné kultury a vyznání. Pomocí bagrů zničili několik dalších súfiských svatyní.
Nejvíce památek zmizelo v Iráku a v Sýrii
Zdaleka největší spoušť však nadělali teroristé z Islámského státu, kteří v uplynulém roce obsadili rozsáhlá území v Iráku a Sýrii. V Iráku, na jehož území se nacházela dávná Mezopotámie a bezpočet dalších říší, zničili mnoho soch a církevních objektů a dalších pamětihodností, posvátných míst křesťanského, židovského i muslimského dědictví.
Irák: Hatra, Nimrúd, Ninive či Chorsábád
Zbořeny byly také některé asyrské paláce. Letos v únoru radikálové vypálili knihovnu v iráckém Mosulu včetně 8000 velmi vzácných svazků. V březnu se cílem destrukce islamistů stala vzácná archeologická naleziště na místě starověkých měst Hatra, Nimrúd, Ninive či Chorsábád. Podle UNESCO má IS pod kontrolou území, na němž se nachází pětina z 10.000 světově známých archeologických nalezišť a kulturních památek v Iráku.
Palmýra v Sýrii
Sousední Sýrie je na tom podobně. V květnu dobyli fanatici z Islámského státu po týdnu tvrdých bojů historické město Palmýra v Sýrii, která je od roku 1980 zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Celou archeologickou lokalitu s pozůstatky antických chrámů, vítězného oblouku, kolonády se stovkami sloupů a amfiteátru pak údajně zaminovali.
V červnu bylo oznámeno, že zničili sochu lva z 2. století, která stála u brány do městského muzea, a následující měsíc zničili sochu bohyně Al-Lát, která pocházela z 1. století před naším letopočtem. V minulých týdnech zničili za pomocí buldozerů křesťanský klášter Mar Elian ve městě Karajtín v provincii Homs v centrální části Sýrie, který byl založen před více než 1500 lety, a Baal-Šaminův chrám, jednu z nejcennějších památek v Palmýře.
V pondělí islamisté oznámili, že v neděli zničili explozí Belův chrám, který je asi nejznámějším chrámem v Palmýře. Jeho destrukci v noci na dnešek potvrdila na základě satelitních snímků i OSN.