Mafra se musí omluvit Langerovi za spojování s Mrázkem

Mafra se musí omluvit Langerovi za spojování s Mrázkem 1
Domov
Sdílet:

Mediální skupina Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Ivanu Langrovi za články v deníku Mladá fronta Dnes a na serveru idnes.cz, které jej spojily s kontroverzním podnikatelem Františkem Mrázkem. Dnes to pravomocně potvrdil odvolací soud. Langer, kterého dnes podle informací médií zadržela policie v souvislosti se solární elektrárnou Ševětín, uspěl se svou žalobou pouze částečně. Napadal totiž i další údajně lživá tvrzení. Mafra se zatím k rozhodnutí nevyjádřila.

Omluva se týká tvrzení, že Langer je ve spisu Krakatice „podezřelý“ z propojení na organizovaný zločin kolem bosse Mrázka. Mafra se hájila tím, že vycházela z přepisů policejních odposlechů. Z nich prý kromě jiného vyplývá, že někdejší údajný vládce českého podsvětí Mrázek využíval Langra přes realitního magnáta Luďka Sekyru, za jehož zájmy tehdejší ministr podle deníku lobboval.

„Následky spojené s tím, že žalovaná (Mafra) utajované skutečnosti získala zřejmě nedovoleným jednáním osob, které porušily předpisy k ochraně bezpečnosti České republiky a jejichž totožnost nezveřejnila, musí zcela logicky nést ona sama,“ uvedla předsedkyně odvolacího senátu pražského vrchního soudu Dagmar Javůrková. Podle ní se pravdivost informace o propojení Langra s Mrázkem Mafře nepodařilo prokázat, naopak výslechy svědků prý byly dostatečným podkladem pro to, že Langer osobou podezřelou z propojení nebyl.

Podle verdiktu Mafra použila pojem „podezřelý“ způsobem, který byl objektivně způsobilý zasáhnout Langrovu čest, a to vzhledem k trestněprávnímu kontextu. „Novinářskou zkratku nelze tolerovat v tak zásadní a jasné věci, jakou je podezření z napojení na organizovaný zločin,“ zdůraznila. Zároveň však zmírnila rozsudek v tom, že omluva uveřejněná v Mladé frontě Dnes nemusí mít rozsah čtvrtiny strany, postačí osmina.

Langrovi se nelíbily ani další výroky deníku, který podle něj vedl cílenou kampaň proti jeho osobě. V tom mu ale soudy zapravdu nedaly. Bývalý politik konkrétně nesouhlasil s tvrzením, že porušil zákon o střetu zájmů či že lobboval za svého známého Ivana Kyselého, který Langrovi v minulosti půjčil dva miliony korun na rekonstrukci domu v Olomouci. Za nepravdivou Langer označil například informaci, že si s Kyselým pomohli navzájem nebo že tají okolnosti úvěru. Kyselý byl dnes zřejmě rovněž zadržen policií.

Podle MfD byl Kyselý obchodním partnerem magnáta Sekyry a v roce 2000 společně usilovali o podíl v největší české stavební firmě IPS. Langer, který byl tehdy místopředsedou Poslanecké sněmovny, jim podle deníku v tomto úsilí napomáhal. To, že si Langer s Kyselým navzájem pomohli, označil před časem za „nespornou věc“ i pražský městský soud. Vrchní soud nyní Langrovi přiznal právo na omluvu pouze za výrok, že Kyselému dlužila i Langrova firma Golf Ageus.

Langer se žalobou na ochranu osobnosti domáhal omluvy řadu let. Pražský městský soud jeho nárok v březnu 2010 původně zamítl s tím, že napadené články nebyly jednostranné a politik pokaždé dostal příležitost, aby se k nim vyjádřil. Langer se však úspěšně odvolal k vrchnímu soudu, který nařídil kauzu projednat znovu. Poté už městský soud politikovi částečně vyhověl.

Čtěte také: Česká televize se musí omluvit miliardáři Rittigovi

Policie zasahovala kvůli fotovoltaice i u Ivana Langera

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články