Sedí tu lhář. Pane premiére, konejte! hřímal Kalousek

Sedí tu lhář. Pane premiére, konejte! hřímal KalousekSLEDUJEME ON-LINE
Domov

Babiš hájí Čapí hnízdo

Filip Nachtmann

Kdo vlastnil Čapí hnízdo v době, kdy žádalo o evropské dotace? To byla hlavní otázka, na níž měl poslancům na mimořádné schůzi sněmovny ke kauze své farmy odpovědět vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Před poslanci předstoupil s 1,5 hodinovým útočným projevem. V jeho závěru řekl, že farmu Čapí hnízdo vlastnili v době získání dotace jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky Moniky. Sněmovna kolem 20. hodiny schůzi přerušila: chce pokračovat, až po zveřejnění výsledků šetření OLAF. Vše důležité najdete v on-line zpravodajství.

Vicepremiér Babiš svůj projev pojal jako obžalobu uplynulých 25 let vývoje České republiky, kterou popsal jako defilé korupce. „Mám střet zájmů, ale nezneužívám ho. Já jsem do politiky nechtěl. Vy jste mě zplodili – ODS a zkorumpovaný Kalousek,“ uvedl Babiš na úvod.

Čtěte také: ‚Nemohl jsem říct pravdu‘. Babiš prý nic neukradl a vymluvil se na děti

‚Moravec dělá podrazy a bere za to statisíce.‘ Co všechno řekl Babiš

K Čapímu hnízdu v první hodině jeho projevu zazněla pouze jedna informace. „Já jsem žádnou dotaci nedostal. Nemám co vracet. Dotace byla poskytnuta podle pravidel. Nikomu nevznikla žádná škoda,“ prohlásil Babiš. Opřel se přitom také do médií, kteří proti němu údajně vedou štvavou kampaň. Jmenovitě kritizoval například moderátora ČT Václava Moravce.

V závěru 1,5 hodinového projevu uvedl, že farmu Čapí hnízdo vlastnili v době získání evropské dotace jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky. Nespáchal jsem žádný dotační podvod, uvedl ministr.

ON-LINE REPORTÁŽ

 

20:07 POSLANCI SOUHLASILI, ŽE SCHŮZI PŘERUŠÍ DO VERDIKTU OLAF
Poslanecká sněmovna přijala návrh poslance Romana Sklenáka, že schůze bude přerušena do zveřejnění výsledků šetření OLAF. Návrh byl přijat hlasy 67 ze 120 přítomných poslanců. Petr Bendl však zpochybnil hlasování, které se proto opakovalo. Poslanci souhlasili i napodruhé.

19:40 BENDL: DOTACE SCHVÁLILI VŠICHNI
Petr Bendl z ODS ve svém projevu připomněl, že přidělování dotací z ROP pro střední Čechy odsouhlasily strany napříč politickým celým spektrem. „Byly to peníze pro malé a střední podniky a byla povinnost čestným prohlášením potvrdit, že zájemce je z malé nebo střední firmy,“ řekl. Zároveň dodal, že kontrolní orgány neměly oprávnění zjišťovat, kdo za anonymními akciemi stojí.

19:25 BABIŠŮV PROJEV? JE TO TRAPNÉ, ŘEKLA NĚMCOVÁ
Miroslava Němcová z ODS se opřela do Andreje Babiše. Projev ministra financí jí podle podle jejích slov připomněl trapnosti, se kterými ve své kauze přišel Stanislav Gross.

19:17 SEDÍ TU LHÁŘ, HŘÍMAL KALOUSEK
Kalousek reagoval na premiérova slova výzvou, aby se Sobotka ke kauze postavil. „Vedle vás sedí lhář, který se ze lži usvědčil sám! Pane premiéra, konejte!“ prohlásil.

19:12 NAVRHOVAL JSEM ZRUŠIT ANONYMNÍ AKCIE UŽ DŘÍV, STĚŽOVAL SI SOBOTKA
Bohuslav Sobotka nenechal bez povšimnutí předchozí slova o anonymních akciích, která v diskuzi zazněla. „Já bych tady také rád jednu věc připomenul. To je to, co se tu odehrávalo v roce 2009 a v roce 2010. Dvakrát jsem předkládal návrh na zrušení anonymních akcií. Tehdejší většina v čele s ODS tomu zabránila,“ řekl předseda ČSSD s tím, že jeho návrh neprošel ani v roce 2010.

19:00 KOALICE PROKÁZALA DOBROU VŮLI, MYSLÍ SI SOBOTKA
Podle premiéra Sobotky by si měla opozice vážit toho, že se schůze věnuje kauze Čapí hnízdo. „Koalice prokázala dobrou vůli, když schválila program schůze svolené koaličními stranami. To v této sněmovně není vůbec obvyklé,“ řekl předseda vlády. „Chci konstatovat, že průběh schůze nezměnil můj názor na celou věc. Není možné aby někdo suploval vyšetřovatele, státní zástupce a soudce. Je třeba počkat na výsledek vyšetřování. Vláda má silný zájem, aby vyšetřování bylo důsledné a nestranné,“ dodal Sobotka. Zároveň zdůraznil, že kauza má počátek ještě před zahájením funkčního období této vlády.

18:45 KALOUSEK: ZBAVTE BABIŠE ODPOVĚDNOSTI ZA AUDITY
„Poslanecká sněmovna žádá předsedu vlády o opatření, v jejichž důsledku by osoba podezřelá z dotačního podvodu nebyla odpovědná za činnost související s audity,“ doporučil Miroslav Kalousek jako usnesení dolní komory parlamentu. Zároveň zopakoval, že do takové situace se dostal právě Andrej Babiš. „Chápu, že to někdo může vnímat jako nespravedlnost. Snad i pan poslanec Komárek musí pochopit, že to není normální,“ dodal.

18:45 JUREČKA: NEMÁM NA KAUZU NÁZOR
První místopředseda lidovců a ministr zemědělství Marian Jurečka nemá žádný osobní názor na vysvětlení kauzy Čapího hnízda, které dnes Sněmovně poskytl ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Babiš v době, o níž se mluví, nebyl v politice, uvedl také Jurečka. Chce si počkat na závěry vyšetřování evropských a českých orgánů. „Já na to nemám žádný svůj osobní názor, jestli to je pozitivní, nebo negativní, protože takových případů v českém podnikatelském prostředí znám prakticky stovky,“ uvedl k případům, kdy podnikají rodiče i jejich děti.

18:42 STANJURA: ANONYMNÍ AKCIE DŘÍV BABIŠOVI VADILY
Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura se navezl do Babiše kvůli anonymním akciím. „Podle vašich dnešních slov anonymní akcie vlastnili vaší příbuzní,“ řekl. Upozornil na to, že Babiš v minulosti institut anonymních akcií kritizoval. „Nevidíte v tom rozpor?“ zeptal se ministra financí.

18:35 POSLANCI SCHVÁLILI PROGRAM SCHŮZE
Hlasování o programu schůze skončilo kladným výsledkem. Pro bylo 126 ze 148 přítomných poslanců.

18:31 ČERNOCH: DOTACE MAJÍ NEBLAHÝ VLIV
Předseda poslaneckého klubu Úsvit Marek Černoch si stěžoval na neblahý vliv, jaký podle něj mají evropské dotace.  „Neblahého vlivu dotací jsem svědky i nyní… Dotace pokřivují tržní prostředí,“ řekl Černoch. Babišovi dal za pravdu v tom, že existují i jiné kauzy.

18:23 KOVÁČIK: CHYBÍ PRAVIDLA, KDO VSTOUPÍ DO POLITIKY
Kalouska nahradil Pavel Kováčik z poslaneckého klubu KSČM. Stěžoval si na to, že České republice chybí jasná pravidla, kdo a za jakých podmínek smí vstoupit do politiky. „Pro příští volební období bychom měli jasněji nastavit pravidla pro křížení zájmů politických, účast v byznysu a v médiích. Není naší vinou, že to nastaveno není. A nemůžeme nikoho vinit, že tak činí,“ řekl Kováčik. Slíbil, že poslanecký klub KSČM podpoří program schůze. Poté nastoupil Marek Černoch.

18:12 KALOUSEK: SUPERVIZOR PRO DOTACE ČELÍ PODEZŘENÍ Z DOTAČNÍHO PODVODU
Petra Fialu vystřídal u řečnického pultíku Miroslav Kalousek. „Poslanecká sněmovna tu není proto, aby suplovala roli policie nebo OLAF,“ řekl. Zároveň zdůraznil, že Česká republika je vystavena podle něj „reputačnímu riziku“. „Kolik zemí čelí tomu, že supervizor pro státní dotace čelí podezření z dotačního podvodu? Já jsem si tu rešerši udělal. Jedna jediná – Česká republika,“ dodal.

17:59 SOBOTKA BY SE K TOMU MĚL POSTAVIT ČELEM
„Kauza vrhá stín na celou vláda a Sobotka by si toho měl být vědom. Měl by se k tomu postavit čelem a měl by nějak jednat,“ apeloval Fiala. Opřel se do Sobotky i v tom, že v minulosti nynější předseda vlády zastával názor, že by ministři měli v případě nějakého problém odstoupit. „Proč své postoje nezastáváte i teď,“ tázal se Fiala Sobotky?

17:46 FIALA: JE TO PROBLÉM CELÉ VLÁDY
Kauzu Čapí hnízdo označil Fiala za problém celé vlády i problém premiéra Sobotky. Podstatou kauzy je podle něj to, že Babiš připravil o dotace malé a střední podnikatele. „Od Babiše jsme se věrohodného vysvětlení nedočkali. Pokud se s tím nevypořádá, důsledky by měl vyvodit jeho nadřízený, tedy premiér Sobotka,“ dodal.

17:28 BABIŠ DOMLUVIL, VYSTŘÍDAL JEJ FIALA
Andrej Babiš dokončil svůj hodinu a půl dlouhý projev. U řečnického pultu jej s přednostním právem vystřídal předseda ODS Petr Fiala. Ten hned na úvod kritizoval, že nemohl vystoupit před Babišem a vysvětlit v něm, proč vůbec opozice mimořádnou schůzi svolala. Zostra se také pustil do Jaroslavy Jermanové a samotného projevu Babiše, který označil za „předvolební“. „V Čapí hnízdo proměňujete celou Českou republiku.“

17:22 ČAPÍ HNÍZDO VLASTNILI MÉ DOSPĚLÉ DĚTI A BRATR PARTNERKY​
Ministr řekl, že farmu Čapí hnízdo vlastnili v době získání evropské dotace jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky. Nespáchal jsem žádný dotační podvod, uvedl ministr.​ Tajil to, protože rodina je mu nade vše.

17:19 DĚTI JSOU Z ČAPÍHO HNÍZDA NADŠENÉ
V další části projevu se Andrej Babiš začal věnovat farmě Čapí hnízdo. Vysvětlil, kdy rozpadlý objekt koupil, jakou dotaci čerpal, kdy byla farma kontrolována, a podobně. Detailně také popsal činnost farmy, vyjmenoval, jaké akce se na ní konají. „Farmu navštívilo od roku 2012 do roku 2015 125 tisíc návštěvníků, z toho bylo 27 tisíc dětí. A děti jsou nadšené,“ prohlásil. Dodal také, že farma vytvořila 51 pracovních míst hlavně pro obyvatele Benešovska nebo že farma ze sociálního a zdravotního pojištění odvedla státu již 30 milionů či že spolupracuje s regionálními firmami.

17:10 KALOUSEK: NEČEKÁM NIC
„Nedá se od toho čekat vůbec nic,“ odpověděl šéf TOP 09 Miroslav Kalousek deníku ECHO24.cz na otázku, zda očekává, že Babiš nějak hodnověrně vysvětlí celou svou kauzu.

17:06 BABIŠ SE DOSTAL K ČAPÍMU HNÍZDU
„No a už jsem konečně u farmy,“ prohlásil Andrej Babiš, více jak hodinu od začátku svého projevu.

16:55 BABIŠ SE OPŘEL DO MÉDIÍ
Andrej Babiš dále zpochybnil nezávislost veřejnoprávních médií, České televize a Českého rozhlasu. Připomenul 7 miliard korun, které Česká televize dostává na koncesionářských poplatcích. Jmenovitě se zaměřil na moderátora Václava Moravce, který podle něj „ve svém pořadu neustále útočí na Babiše a jeho firmy“. Vytýkal mu také jeho 70 tisícový plat a přečetl několik jeho tweetu zaměřených proti Babišovi.

16: 54 FIALA: BABIŠ JAKO MILOUŠ JAKEŠ
„Zatím je to jen nepovedený remake projevu z Červeného Hrádku,“ komentoval na twitteru Babišovo vystoupení předseda ODS Petr Fiala. Narážel na již proslulý projev někdejšího generálního tajemníka Ústředního výboru Komunistické strany Československa Miloše Jakeše z konce 80. let.

16:51 BABIŠOVA ŽVANÍRNA
Už hodinu mluví Andrej Babiš před poslanci a ještě zdaleka nehodlá končit. Je to přitom právě jeho hnutí, které ve sněmovně dlouhodobě prosazuje zásadní časové omezení řečníků a sám předseda Babiš parlament označuje za žvanírnu.

16:41 PRIVATIZACE BECHEROVKY
Ve svém projevu se Babiš dále zmínil o podle něj podezřelé privatizaci karlovarské Becherovky a divil se, proč kvůli tomu nikdy nebyla svolána mimořádná schůze sněmovny. Uvedl také, že privatizaci Becherovky ovlivnila vysoká politika, že za ní stál Karel Schwarzenberg, přítel Zdeňka Bakaly. „Já na rozdíl od Schwarzenberga nejsem pokrytec, já ANO financuji ze svých peněz, zatímco za vznikem TOP 09 stály peníze z ČEZu,“ prohlásil.

16:25 VYJÁDŘÍ SE K ČAPÍMU HNÍZDU?
Pravicoví poslanci během Babišova projevu naštvaně a znechuceně vycházejí ze sálu. „Řekne taky něco k Čapímu hnízdu, nebo proč tu vlastně jsme?“ ptají se.

16:23 KOSTELECKÉ UZENINY
Babiš ve svém projevu také řekl: „99 let se v Kosteleckých uzeninách nic nenašlo a za poslední rok 2x jehla.“ V reakci na to se z poslaneckých lavic ironicky ozvalo: „To je častěji, než v nich našli maso!“

16:14 ŽÁDNOU DOTACI JSEM NEDOSTAL
„Já jsem žádnou dotaci nedostal. Nemám co vracet. Dotace byla poskytnuta podle pravidel. Nikomu nevznikla žádná škoda,“ prohlásil Babiš a v další minutě dodal: „Jak je známo, i když to nerad říkám, jsem miliardář.“

16:12 STEJNÉ DOTACE PRO VŠECHNY
„Všechny moje firmy dostávají dotace jako každá jiná česká firma. Moje firmy dostávají na hektar stejné dotace jako každý jiný zemědělec,“ řekl například ministr financí.

16:08 SALVY SMÍCHU
Babišův projev vyvolává mezi poslanci pravicové opozice opakovaně pobavený smích. Třeba když šéf ANO mluvil o tom, že nechtěl do politiky nebo že by neměl problém se zrušením dotací.

16:03 MÁM STŘET ZÁJMU, ALE NEZNEUŽÍVÁM HO
Babiš na úvod zopakoval, že je Čapí hnízdo účelová kampaň, že dosud, 8 let po udělení dotace, farma nikomu nevadila. Prohlásil také, že jej „nikdo nemůže zkorumpovat a rovněž vyvrátil veškerá osočení směřující od Miroslava Kalouska. „Mám střet zájmů, ale nezneužívám ho. Já jsem do politiky nechtěl. Vy jste mě zplodili – ODS a zkorumpovaný Kalousek,“ rozohnil se Babiš, načež jej 1. místopředsedkyně sněmovny Jermanová napomenula, aby nesklouzával k osobním útokům.

15:56 BABIŠ ZAČÍNÁ SE SVÝM PROJEVEM
Po téměř půlhodině procedurální debaty​ se ke slovu dostává Andrej Babiš, který požádal o to, aby mohl promluvit s přednostním právem. K řečnickému pultíku přišel s velkým šanonem a lahví vody.

15:39 SPORY HNED V ÚVODU
Schůze začala debatou na téma, kdo by měl vystoupil jako první a bude tak mít taktickou výhodu. Opoziční poslanci argumentovali tím, že jako první by s přednostním právem neměl vystoupit Andrej Babiš, nýbrž předkladatel návrhu – tedy pravicová opozice. Poslanci jsou si vědomi toho, že je schůze přenášena v přímém přenosu v televizi a že je o kauzu Čapí hnízdo velký zájem. Kalousek také navrhnul, aby schůzi neřídila Jaroslava Jermanová (ANO), která by schůzi mohla řídit ve prospěch Babiše. O chvíli později však svůj návrh stáhnul.

15:30 MIMOŘÁDNÉ ZASEDÁNÍ SNĚMOVNY ZAČÍNÁ
Mimořádná schůze Poslanecké sněmovny ke kauze Čapího hnízda právě začíná​.

15:25 BRÍFINK TOP 09
Ještě před zahájením mimořádné schůze se uskutečnila tisková konference TOP 09. Její předseda Miroslav Kalousek na něm řekl: „My jsme schůzi nesvolali, abychom se pana ministra Babiše ptali a abychom ho grilovali. Upřímně řečeno on se za ten poslední týden ve svých vyjádřeních ugriloval sám. Není pro nás ani důležité, koho označí za akcionáře. Nejsme oprávněni hrát si na vyšetřovatele a soudce. Ale je naší povinností požádat Poslaneckou sněmovnu, aby zaujala jasné stanovisko, zda je pro Českou republiku únosné, aby člen vlády, který odpovídá za poctivost čerpání dotací za Česko, byl současně vyšetřován za možný dotační podvod. TOP 09 to pokládá za neúnosné.“

15:21 BABIŠ CHYSTÁ ROZSÁHLÝ PROJEV
Ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš podle informací z kuloárů chystá obsáhlý projev, v němž si neodpustí ani útoky na své politické protivníky. Některé zdroje hovoří o tom, že by měl být až třicetistránkový.

15:09 BABIŠ UŽ JE NA SVÉM MÍSTĚ
Více jak dvacet minut před zahájením mimořádné schůze sněmovny je již na svém místě Andrej Babiš. Ministr financí listujeme papíry na stole před sebou a pročítá si je.

Mimořádnou schůzi svolali poslanci TOP 09, ODS a Úsvitu kvůli tomu, že Babiše podezřívají z dotačního podvodu. Čapí hnízdo totiž do roku 2007 patřilo do Babišova koncernu Agrofert. Poté byly akcie převedeny na anonymní formu, aby farma jako malá firma dosáhla na padesátimilionovou evropskou dotaci. Firma z koncernu Agrofert by ji dostat nemohla. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínky, se společnost vrátila zpět mezi firmy Babišova koncernu.

Čtěte také:

‚Kdo lže, ten krade!‘ Pochod Čápů u sněmovny čeká na Babiše

Babiš prý bude vysvětlovat Čapí hnízdo podrobně