‚Nemohl jsem říct pravdu‘. Babiš prý nic neukradl a vymluvil se na děti

Co řekl babiš ve sněmovně

‚Nemohl jsem říct pravdu‘. Babiš prý nic neukradl a vymluvil se na dětiNOVÉ 1
Domov

Filip Nachtmann

Jeden útok na politické konkurenty za druhým a na úplný závěr výmluva na rodinu. Tak by se dal shrnout hodinu a půl dlouhý projev vicepremiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše k jeho kauze Čapího hnízda. Babiš se ve své řeči také přiznal, že prostě nemohl říct pravdu. Kdo ale čekal nějaké hodnověrné vysvětlení, nedočkal se. Mimořádná schůze žádné nové informace nepřinesla. Projev tak nadchl jen poslance hnutí ANO, z nichž někteří dopřáli šéfovi standing ovation.

To nejdůležitější, tedy jména domnělých vlastníků anonymních akcií v době udělení dotace, si Babiš nechal až na konec dlouhého projevu. „Farmu Čapí hnízdo vlastnily v rozhodné době mé dvě dospělé děti a bratr mojí partnerky, který držel podíl odpovídající podílu mých dvou nezletilých dětí a mé partnerky,“ řekl poslancům po hodině a půl Babiš s tím, že tím pádem je vše v pořádku a o dotační podvod nešlo.

Čtěte také ONLINE: ‚Žádnou dotaci jsem nedostal, nemám co vracet. Farmu vlastnily děti‘

‚Moravec dělá podrazy a bere za to statisíce.‘ Co všechno řekl Babiš

Teď by pro něj prý bylo nejlepší rezignovat, ale to neudělá, protože slíbil voličům, že bude bojovat za program ANO. Vysvětleno.

A kdyby někomu přeci jen nebylo jasné, na co Babiš potřeboval k podobnému prohlášení dva týdny, dostal další vysvětlení. Dříve to prostě nešlo: „Proč jsem to nechtěl říci? Chtěl jsem chránit svou rodinu, to nejcennější co mám. Nemohl jsem říct pravdu, to musí každý rodič pochopit.“

Proč ale Babiš vůbec přistoupil k převodu na anonymní akcie a zda to nebylo právě kvůli tomu, aby Čapí hnízdo dosáhlo na evropské peníze, se ale poslanci nedozvěděli.

Začal útoky na oponenty

Největší část Babišova projevu se nicméně Čapího hnízda vůbec netýkala. Šéf hnutí ANO totiž svou řeč začal útoky na protivníky a kritiky.

Podrobně se tak věnoval třeba kauze OKD, zkritizoval svého bývalého náměstka Lukáše Wagenknechta, minulé vlády i velkou část médií. Zmínil se i o privatizaci karlovarské Becherovky a prohlásil, že ji ovlivnila vysoká politika a že za ní stál Karel Schwarzenberg.

Babiš také připomněl kampaně, které proti němu byly údajně účelově vedeny (spolupráce s StB, biopaliva, střet zájmů) a poslancům tvrdil, že nelže ani nekrade. Znovu zopakoval, že ho zplodila ODS a Miroslav Kalousek.

Zatímco část poslanců hnutí ANO projevu svého šéfa aplaudovala vestoje, podle ostatních nebyl nijak povedený. Pravicové opozici vadí, že Babiš fakticky vůbec nic nevysvětlil a jen napadal.

Nespokojení ale byli i koaliční partneři Babiše z ČSSD a KDU-ČSL. Během Babišova projevu se také opakovaně ozýval smích, zejména od poslanců ODS a TOP 09.

Babiš se v první hodině svého projevu kauze Čapí hnízdo vůbec nevěnoval, vracel se do poměrně vzdálené i bližší minulosti. Zmínil třeba privatizaci v 90. letech, Harvardské fondy, případ lehkých topných olejů a další tehdejší kauzy. „Vy byste to nechali rozkrást,“ řekl a obracel se jmenovitě na dlouholetého poslance ODS Marka Bendu. Připomněl problémy s kontrolou čerpání evropských fondů za vlády Petra Nečase (ODS), v níž řídil ministerstvo financí nynější předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Největší ostudou Bruselu jste byli vy,“ prohlásil. Z kauz z této doby mluvil například o případu špatných úvěrových smluv České exportní banky a kritizoval církevní restituce, když náhrada církvím za nevydaný majetek je podle Babiše nadhodnocená. Ministr se vrátil i k „solárním spekulantům“.

Opřel se taky do bývalého předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga. Na dotacích podle Babiše dostal 150 milionů korun, ministr zmínil například taky privatizaci karlovarské Becherovky a Schwarzenbergovy vztahy s finančníkem Zdeňkem Bakalou, jenž je taky svázán s privatizací černouhelných dolů OKD.

Babiš mluvil například i o biopalivech, v nichž čelil podezření ze střetu zájmů, o dotacích a o odvodech své skupiny Agrofert do státního rozpočtu nebo o návrzích, které směřují k dalšímu omezení podnikání členů vlády. Babiš pochválil působení nynější vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL i výsledky svého působení v čele ministerstva financí. „Stále si stojím za tím, že lze ministerstvo financí řídit jako firmu,“ uvedl Babiš.