Češi v Mosulu sčítají škody po řádění islamistů
Zničení starověkých památek
Skupina českých archeologů se pokouší zachránit to, co zbylo ze starověkých památek v oblasti kontrolované Islámským státem. Česká archeologická mise v severním Iráku se zatím soustřeďuje na Mosul, město které bylo řáděním IS na památkách postihnuto asi nejvíce, informuje Rádio svobodná Evropa (RFE/RL).
„Bohužel, akce Islámského státu mají v Mosulu všechny znaky systematické destrukce,“ řekl pro RFE/RL Karel Nováček ze Západočeské univerzity v Plzni, který se archeologické mise účastní. „Vypadá to jako cílený útok na historickou paměť, kořeny a tradice města – vše co mosulské obyvatelstvo pojí s jejich minulostí.“
Nováček vysvětlil poslání mise tak, že on a další archeologové pociťovali, že v oblasti hrozí „kulturní genocida“ a rozhodli se proti tomu něco udělat. Skupina archeologů ve spolupráci s Orientálním ústavem Akademií věd ČR tak vybrali Mosul, jako město ničením památek IS nejvíce postihnuté a začali s mapováním rozsahu škod.
„Toto město dostalo hroznou ránu,“ řekl RFE/RL Nováček. „Často je míra poškození nenávratná. Je těžké najít v historii případ, kdy by město bylo takto podobně zbaveno svého historického dědictví. Památky ze 12. až 13. století zmizely beze stopy a jsou nenahraditelné. U některých nemáme ani plnou fotodokumentaci.“
Čtěte také: Islamisté v Mosulu nezničili originály, jen sádrové repliky
Za pomocí existujících výzkumů, fotografií, záznamů a výpovědí svědků dal tým dohromady komplexní informace o pustošení historických míst. V budoucnu by to mělo pomoci k obnovení a rekonstrukcí poničených či úplně zničených památek.
Nováček zdůrazňuje, že Mosul nemá na světě podobně kulturně bohatý protějšek. Nachází se totiž na strategické křižovatce civilizací, kde se prolínaly architektonické skvosty islámského, křesťanského i židovského světa. Ke 36 nenávratně zničeným památkám zde patří hrobka proroka Jonáše nebo např. Júnusova mešita.
Kromě ničení památek se Nováček zmínil i o faktu, že některé artefakty radikální islamisté očividně uloupili. Na černém trhu by pak tyto prodané historické předměty měly sloužit k financování IS. Zároveň archeologové podotýkají, že množství křesťanských památek ve městě zůstalo paradoxně netknuto.
„Nejsem si jistý tím, co všechno může být zachráněno, ale je zajímavé, že nejdůležitější mosulská mešita i s minaretem al-Hadba stále stojí,“ řekl Nováček v naději, že alespoň mešita se známým naklánějícím se minaretem zatím stojí. „Minaret pochází z 12. století a Islámský stát ho prý v červenci plánoval zbourat. Podle zpráv ale spontánní shromáždění místních lidí kolem mešity počínání IS zastavilo. Je nicméně překvapující, že i nadále stojí, protože jako symbol Iráku je i na bankovkách.“