Rusko chce stíhat ukrajinské politiky, podporují prý terorismus

RUSKO VS. UKRAJINA

Rusko chce stíhat ukrajinské politiky, podporují prý terorismusNOVÉ
Ilustrační foto Foto: FOTO: Wikimedia Commons - Victorgrigas
1
Svět
Sdílet:

Čtvrteční útok islámských radikálů na čečenskou metropoli Groznyj dnes vyvolal hlasitý spor mezi Moskvou a Kyjevem, do něhož se zapojila řada vysoce postavených politiků na Ukrajině i v Rusku.

Ostrý slovní konflikt odstartovalo prohlášení ukrajinského zastupitele Andrije Levuse, který útočící džihádisty ironicky označil za ochránce lidských práv a vyzval Rusko, aby s nimi zahájilo dialog. Chtěl tak poukázat na analogii mezi čečenskými teroristy a vzbouřenci na Donbasu.

"Trestná operace Kremlu proti hnutí za lidská práva Kavkazský emirát vyvolává hluboké znepokojení," prohlásil poslanec Levus. "Čečenští bojovníci bojují za dodržování svých ústavních práv, za skutečnou federalizaci Ruska až do odtržení garantovaného ústavou," řekl zastupitel podle agentury Unian.

Čtěte také: Islámští radikálové v noci zaútočili na Groznyj, až 13 mrtvých

V prohlášení formulovaném po vzoru ruských memorand Levus Moskvě doporučil, aby s čečenskými bojovníky zahájila dialog, a to "nejlépe v Minsku". Ukrajina prý může jednání zprostředkovat a vyšle do "Lidové republiky Ičkeria" humanitární konvoj. Ičkeria je název Čečenska převzatý z islamistického slovníku, "lidovou republiku" si Levus přimyslel.

Ruská justice ale odmítla vzít ironii na vědomí a zahájila proti "nejmenovaným ukrajinským činitelům" trestní stíhání za podporu a schvalování terorismu. Kavkazský emirát je v Rusku i na Západě na seznamu teroristických organizací. Mluvčí ruského Vyšetřovacího výboru Vladimir Markin oznámil, že pokud se podezření potvrdí, hrozí ukrajinským politikům v Rusku sedmileté vězení.

Čtěte také: Neslíbili jsme, že uznáme státní převrat, říká Lavrov

Ještě dál se rozhodl jít čečenský vůdce Ramzan Kadyrov, jehož blízký příbuzný byl údajně mezi 25 oběťmi čtvrtečního útoku na Groznyj. Kadyrov oznámil, že vyslal na Ukrajinu komando, které má osoby schvalující terorismus dopadnout a přivést před čečenský soud. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

svet