Stovky zadržených v Moskvě spí na střídačku. Trpí hladem a žízní

Těžký život DEMONSTRANTŮ

Stovky zadržených v Moskvě spí na střídačku. Trpí hladem a žízníUVNITŘ FOTO
Několik policistů zasahuje proti demonstrantovi. Foto:

Foto: Reuters

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Záběry z masových protestů v Moskvě, které zachycují tvrdé zásahy policistů proti demonstrantům, obletěly světová média. Nejsou ale nic proti tomu, jak zacházejí s několika stovkami zadržených. Podle informací ruské lidskoprávní organizace ONK je mučí hladem, nutí je pít zkaženou vodu a nenechají je vyspat. Píše o tom ruská nezávislá televize Dožď

Za zadrženými demonstranty se podařilo dostat Evě Merkačevové. Ta pracuje pro organizaci ONK, který v Rusku sleduje stav lidských práv. Zjistila, že zadržené nenechají v celách vyspat. Musí spát na střídačku 1,5 až 2 hodiny denně. V některých celách je navíc nedostatek postelí, a proto si lidé musí lehnout na kartonové krabice nebo při nejhorším rovnou na zem.

Dalším problémem jsou podle Merkačevové přeplněné cely. V místnostech, které jsou určené pro dva lidi, se nachází až šest lidí. Zadržení si podle ní stěžovali také na zkaženou vodu, kterou musí pít a je jim potom zle. Nedostávají ani pravidelně jídlo.

Obavy příbuzných zhoršuje také to, že nedostali informaci, kde se zadržení nacházejí. Zjištění Merkačevové zveřejnila na svých stránkách web Gulagu.net, který také upozorňuje na stav lidských práv v Rusku.

Během nedělní demonstrace, na které tisíce lidé v Moskvě protestovaly proti korupci vládních úředníků, odvedli policisté podle informací aktivistů kolem sedmi set účastníků. Ruské úřady tvrdí, že zadržených je pět set, píše na svém webu CNN. Proti zadrženým už ruské úřady chystají celou sérii obvinění. Vyplývá to z pondělního oficiální informace ruského Vyšetřovacího výboru (SK).

Mluvčí výboru Svetlana Petrenková oznámila, že do shromažďování důkazů se pustili vyšetřovatelé zvláště těžkých zločinů z moskevské hlavní správy SK. Kromě prohřešků, z nichž byl obviněn Navalnyj, tedy organizování nepovolené demonstrace a neuposlechnutí policejních pokynů, se prý vyšetřují i trestné činy výtržnictví, útoku na příslušníka policie a násilí vůči úřední osobě.

Při moskevském protestu byl podle Petrenkové surově zbit policista. Neznámí útočníci mu blíže neurčeným předmětem rozbili hlavu a způsobili mu těžká zranění.

Kreml: Za účast dostali peníze

Existuje i podezření, že organizátoři slibovali účastníkům protestu finanční náhradu v případě, že budou zatčeni, řekla mluvčí SK. Její slova potvrdil kremelský mluvčí Dmitrij Peskov, který navíc uvedl, že organizátoři nabízeli moskevským výrostkům za účast na akci peníze. „Pokud to vyšetřovatelé budou považovat na nutné, předloží veřejnosti nějaké důkazy,“ řekl Peskov.

Čtěte také: Navalnyj poslal selfie od soudu: Jednou je budeme soudit my

Organizátor akce Alexej Navalnyj minulý týden na svém blogu slíbil Moskvanům, že každému zadrženému účastníkovi pochodu pomůže s žalobou k Evropskému soudu pro lidská práva s perspektivou odškodnění až 10 000 eur (270 000 Kč). Není ale jasné, zda předmětem vyšetřování je právě tato jeho výzva.

Sám Navalnyj byl také mezi zatčenými. Organizátor demonstrace byl odsouzen k pokutě a k 15 dnům vězení.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Propusťte demonstranty, vyzvalo Česko ruskou a běloruskou vládu

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články