Navalnyj poslal selfie od soudu: Jednou je budeme soudit my

Navalnyj v soudní síni

Navalnyj poslal selfie od soudu: Jednou je budeme soudit myNOVÉ
Selfie Alexeje Navalného ze soudní síně Foto:

Foto: printscreen twitter Alexey Navalny

1
Svět

voš Echo24

Zadržený ruský opoziční vůdce Alexej Navalnyj byl soudem odsouzen k pokutě 20 000 rublů a 15 dnům vězení. Odsouzen byl za organizování nedělní demonstrace a za údajné neuposlechnutí policejních pokynů při zatýkání. Proti rozsudku se hodlá odvolat.

Podle Navalného advokátky Olgy Michajlovové ho policie obvinila z organizování masových akcí a narušování veřejného pořádku. Jedná se o Navalného druhý přestupek. Podle ruských zákonů přitom v případě třetího přestupku může dostat až pět let vězení. Navalnyj nakonec odešel od soudu s pokutou 20 000 rublů, což je v přepočtu přibližně 9000 korun. Navíc byl potrestán odnětím svobody na 15 dní, protože údajně kladl odpor policistům. Podle své advokátky se Navalnyj proti rozsudku odvolá.

Podle agentury TASS může dnešní soudní verdikt Navalnému způsobit značné problémy. Podle zákona totiž existence dvou administrativních trestů, které dnes disident dostal, opravňuje ruské soudy změnit případný dřívější podmíněný trest odsouzeného na nepodmíněný.

Navalnyj byl koncem roku 2014 odsouzen k podmíněnému trestu 3,5 roku za defraudace, které měl způsobit kosmetické firmě Yves Rocher. Počátkem letošního února byl navíc v korupční kauze v lesnickém podniku Kirovles odsouzen k pěti letům vězení podmíněně, zatím ovšem nepravomocně. Obě kauzy Navalnyj označuje za vykonstruované s cílem poškodit jeho politické plány.

Navalnyj byl i během probíhajícího soudu aktivní na sociálních sítích. Na svém twitterovém účtu sdílel selfie přímo ze soudní síně. Fotografie je doprovázena komentářem: „Nastane čas, kdy je budeme soudit my (ale tentokrát už poctivě).“

Při masových protestech proti korupci vládních úředníků, které se konaly v Moskvě o víkendu, bylo zadrženo přes 1000 lidí. Informovala o tom dnes ruská nevládní organizace OVD-info, která monitoruje dodržování lidských práv v Rusku a zásahy státní moci proti opozici.

Ruská média uvedla, že policie o víkendu zadržela dvakrát více lidí než při masových protestech na Blatném náměstí v Moskvě v roce 2012, které vyvolalo znovuzvolení prezidenta Vladimira Putina. Organizace OVD-info uvedla, že část demonstrantů byla prakticky ihned propuštěna.

Zadržení lidí při demonstracích po celém Rusku dnes odsoudilo americké ministerstvo zahraničí. Podle mluvčího ministerstva Marka Tonera to „odporuje klíčovým demokratickým hodnotám“. Policejní zásah odsoudila i Evropská unie.

K propuštění demonstrantů vyzvalo i české ministerstvo zahraničí. „Pozorně sledujeme současný vývoj v Bělorusku a Rusku. Vyzýváme příslušné úřady, aby propustily všechny zadržované občany a respektovaly základní práva a svobody,“ uvedla česká diplomacie na twitteru.

Čtěte také: Propusťte demonstranty, vyzvalo Česko ruskou a běloruskou vládu