Banka z Moskvy přisype 73 milionů do českého rozpočtu
Státní rozpočet České republiky se dočká injekce v řádu desítek milionů korun. Peníze Česko získá z dosud nerozděleného zisku Mezinárodní banky hospodářské spolupráce (MBHS), ve které je jedním z akcionářů. Serveru ECHO24.cz to potvrdil náměstek ministra financí Martin Pros, který je odpovědný za mezinárodní vztahy a zároveň je českým zástupcem v bankovní radě MBHS.
Banka se sídlem v ruské metropoli, jejíž minulost se datuje až do roku 1963 a časů Rady vzájemné hospodářské pomoci, peníze z nerozděleného zisku poslední roky jen střádala. Češi na jednání bankovní rady v Moskvě ale minulý pátek uspěli s návrhem, aby se prostředky rozdělily mezi státy, které mají v MBHS svůj podíl.
„I přes pochyby některých jiných akcionářů, zda odčerpání prostředků z banky nebude mít vliv na její činnost, se podařilo vyplacení podílů ze zisku prosadit. Do českého rozpočtu tak v krátké době přibude přibližně 73 milionu korun,“ uvedl náměstek Pros.
Na zasedání bankovní rady MBHS v Moskvě se prakticky všechny státy shodly, že nevědí, co si s finančním ústavem počít. Přišla proto řeč i na její případnou likvidaci, kterou prosazuje Česko.
Kromě Česka a Ruska je mezi akcionáři banky například Bulharsko, Rumunsko, Mongolsko, Vietnam nebo Kuba. Server ECHO24.cz už koncem května informoval, že Češi se chtějí zasadit o likvidaci finančního ústavu, který je nyní prakticky neaktivní. Sídlí ale na lukrativní adrese v centru ruské metropole. Podíl České republiky z prodeje banky by byl v současnosti zhruba 1,1 miliard korun.
Čtěte také: Česko chce zlikvidovat banku v Moskvě. A připsat si miliardu
Na zasedání bankovní rady MBHS v Moskvě se prakticky všechny státy shodly, že nevědí, co si s finančním ústavem počít. Přišla proto řeč i na její případnou likvidaci, kterou prosazuje Česko. Všechny země se ale shodují, že pokud na likvidaci dojde, bude jí muset předcházet podrobná analýza stavu banky a zapojení nezávislého konzultanta, kterého určí výběrové řízení.
Zájmem České republiky přitom je, aby měla celý proces likvidace dostatečně pod dohledem. A peníze z banky skutečně získala – v Rusku by se mohly totiž snadno ztratit. Úvahy o konci MBHS komplikuje ale to, že k němu musí dát souhlas vlády všech států, které tu mají podíl.