Putin: Na sovětsko-nacistickém paktu nebylo nic špatného
I NAPADENÍ POLSKA BYLO PRÝ NORMÁLNÍ
Ruský prezident Vladimir Putin ve středu prohlásil, že nevidí nic špatného na sovětsko-nacistickém paktu o neútočení, který byl podepsán 23. srpna 1939. Jednalo se podle něj o běžnou metodu zahraniční politiky v té době. Západní historici tím jen chtějí podle Putina odvést pozornost od Mnichovské dohody.
„Sovětský svaz podepsal dohodu o neútočení s Německem. Lidé říkají: 'Ach, to je špatné.' Ale co je špatné na to, že Sovětský svaz nechtěl bojovat, co je na tom zlého?“ řekl Putin na středečním setkání s mladými historiky a učiteli historie, kde mimo jiné hovořil o předválečné politice Ruska. Celý přepis diskuze je dostupný na stránkách Kremlu.
V sovětsko-nacistické smlouvě, známé jako Pakt Ribbentrop-Molotov, se obě strany zavázaly, že proti sobě nepoužijí vojenskou sílu a ani se nespojí s jejich nepřáteli. Navíc si obě země v tajném protokolu rozdělily sféry vlivu. Německu měla připadnout Litva a Rusku pak Finsko, Estonsko a Lotyšsko a část Rumunska. Na základě tohoto protokolu si také rozdělily Polsko. Hitler napadl Polsko 1. září 1939 a Stalin po krátkém váhání 17. září 1939. Existenci tajného protokolu Sovětský svaz až do roku 1989 popíral.
Čtěte také: V Rusku přepisují historii jako za sovětských časů
Putin nicméně s podobným vyložením dějin nesouhlasí. „Např. se stále řeší Pakt Molotov-Ribbentrov, Sovětský svaz je obviňován z toho, že si rozdělil Polsko. A co udělalo Polsko, když Německo pochodovalo na Československo? Zúčastnilo se toho. Tak to bylo,“ obhajoval Putin dohodou. Podle něj se jednalo o běžkou metodu zahraniční politiky té doby, což ukazují i seriózní průzkumy. A nebylo na tom nic špatného.
Také prohlásil, že západní historici se jen snaží odvést pozornost od Mnichovské dohody, ke které došlo v roce 1938 a která vedla k tomu, že Československo se muselo vzdát Sudet. Ale právě té by se podle Putina měla věnovat pozornost a historici by ji měli komplexně prostudovat.
Putinových prohlášení už také začaly všímat zahraniční média. Kriticky o něm informoval britský Telegraph i polská Gazeta Wyborzca, zabývají se jím i německá média.