1 Virus zika jako biologická zbraň?

USA osnuje útok komárů proti Rusku, tvrdí poradce Kremlu

, NOVÉ

Témata: , , ,

Spojené státy americké by mohly infikovat komáry v okolí Černého moře zika virem jako součást biologické války proti Rusku, tvrdí lékařský poradce Kremlu Gennady Oniščenko.

Bývalý hlavní sanitární lékař Ruska a současný poradce vlády Oniščenko v komentáři pro BBC přišel z tvrzením, podle kterého by USA mohly využít zika virus, který se šíří americkým kontinentem a kvůli kterému Světová zdravotnická organizace WHO vyhlásila celosvětový stav nouze, jako biologickou zbraň.

Podle Oniščenka ruští vědci od roku 2012 zaznamenali zvýšení počtu komárů, kteří přenášeli virus v Abcházii, která je oficiálně součástí Gruzie a která má společnou hranici s Ruskem. „Mám z toho obavy, protože přibližně 100 kilometrů od místa, kde komáři nyní žijí, hned vedle našich hranic, leží mikrobiologická laboratoř americké armády,“ napsal Oniščenko.

„Pentagon nepostavil vojenskou biologickou základnu, aby chránili gruzínské děti před spalničkami,“ pokračuje Oniščenko. Naráží přitom na zařízení v bývalé sovětské Gruzii, které postavila v roce 2011 organizace Defense Threat Reduction Agency a jehož cílem je řešit nebezpečí infekčních nemocí, které by „potenciálně mohly ohrozit USA ale i celosvětovou zdravotnickou bezpečnost“, jak uvádí americká ambasáda. Později v roce 2013 předáno gruzínskému Národnímu centru pro prevenci a kontrolu nemocí.

Virus zika, který přenáší komár druhu Aedes aegypti, způsobuje onemocnění podobné chřipce, nejvíce je ale nebezpečný pro těhotné ženy. U plodu totiž způsobuje mikrocefalii, která se projevuje zakrněním nebo předčasným ukončením růstu mozku. Šířit se podle odborníků navíc může i pohlavním stykem či krví.

Čtěte také: Víme, jak zastavit virus zika, tvrdí tým britských genetiků

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.