Víme, jak zastavit virus zika, tvrdí tým britských genetiků

Zneškodní komára, který virus přenáší

Víme, jak zastavit virus zika, tvrdí tým britských genetikůNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Vědci z britské biotechnologické společnosti Oxitec se pokoušejí zastavit virus zika. Vyvíjejí geneticky upravenou verzi komára Aedes aegypti, jenž virus v Jižní Americe šíří. Takto modifikovaní komáři by plodili pouze neškodné potomky, kteří by se nedožili dospělého věku. Uvolnění těchto komárů do infikovaných oblastí by znamenalo snížení počtu komárů až o osmdesát i více procent. Tím by se snížil i přenos viru. Informoval o tom britský deník The Independent.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) postihl virus zika už přes tři miliony lidí ve státech Jižní a Střední Ameriky. Zatím proti němu neexistuje žádný účinný lék ani vakcína. Oxitec, který chce geneticky upravenými komáry v Americe odrovnat jejich příští generaci, provedl první testy v Panamě, na Kajmanských ostrovech a na některých místech Brazílie. Počet komárů se zde snížil o devadesát i více procent. Jiní odborníci oponují, že důležitější je hledat účinnou vakcínu proti viru, než se zabývat zdrojem jeho šíření.

Lék proti nemoci z viru zika se pokoušejí hledat i čeští virologové. Využívají podobnosti mezi tímto virem a virem klíšťové encefalitidy. Testují proto antivirotikum, které by kromě encefalitidy mohlo v budoucnu léčit i onemocnění virem zika.

Virus se do Brazílie mohl dostat kvůli sportovcům z Asie

Zatím není jasné, jak se virus do Jižní Ameriky dostal. Samotný komár Aedes aegypti pochází z Afriky. Televizní stanice Al Jazeera uvedla, že, ačkoli nebylo nic prokázáno, virus zika se do Jižní Ameriky mohl dostat kvůli účastníkům světového poháru v rychlostní kanoistice v roce 2014. Sportovci pocházeli z Francouzské Polynésie, Nové Kaledonie, Cookových ostrovů a z Velikonočního ostrova. Je také možné, že virus přinesli asijští turisté, kteří se zúčastnili mistrovství světa ve fotbale z roku 2014. Proto panují obavy z letních olympijských her, které v Rio de Janeiru startují letos v srpnu. Davy návštěvníků mohou způsobit další lavinové šíření viru. Před přenosem viru do Evropy už varovala WHO.

Virus se šíří kousnutím komára, infikovaný člověk ale může vir přenést na druhého během sedmi dnů po nakažení. Přenáší se i sexuálním stykem. Nejohroženější jsou děti nakažených žen. Ty se rodí se zakrněním mozku, které způsobuje mentální postižení či předčasnou smrt.

Čtete dále: WHO: Evropa by se měla začít připravovat na ziku

 

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články