Fischer odešel do důchodu. Po politice se mu prý nestýská

Fischer odešel do důchodu. Po politice se mu prý nestýskáNOVÉ
Jan Fischer Foto: Wikimedia Commons
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Bývalý předseda úřednické vlády a neúspěšný kandidát na prezidenta Jan Fischer odešel na konci srpna do důchodu. V rozhovoru pro Blesk.cz uvedl, že se mu po politice nestýská. 

 „Já jsem po prezidentské volbě s nějakým odstupem nastoupil do soukromého sektoru do skupiny CE Group, kde jsem pracoval s tím přerušením, kdy jsem se věnoval misi na ministerstvu financí, kam jsem odešel pracovat jako ministr. Pak jsem se do CE Group vrátil a byl jsem tam do 31. 8. tohoto roku. A teď jsem odešel do důchodu,“ uvedl Fischer pro Blesk.

Někdejší viceprezident Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) se vyjádřil i ke spekulacím, že se po působení v úřednické vládě Jiřího Rusnoka mohl jako zástupce vlády Bohuslava Sobotky vrátit do Evropské banky. „Vláda to ani rozhodovat nemohla, protože jí to nepřísluší. O této pozici vláda nejedná, nerozhoduje o ní, ani k ní nepřijímá usnesení,“ komentoval Fischer.

Návrat do politiky Fischer v tuto chvíli neplánuje. „Mně se tedy po ní nestýská. Já jsem se v politice spíše ocitl a dělal jsem vše pro to, abych ve své roli – ať už to byla ta, nebo ona – abych v ní prostě obstál. Pokud jde o návrat, zatím se těmito myšlenkami nezanáším. Nechávám to případně volně téct budoucnosti. Teď se opravdu těmto úvahám nevěnuji,“ dodal Fischer pro Blesk.

Neúspěšná kandidatura na prezidenta

Fischer působil jako viceprezident EBRD od září roku 2010 do listopadu 2012. Prestižní post v Londýně opustil kvůli kandidatuře na prezidenta v první přímé volbě. Ačkoli měl zpočátku značnou podporu veřejnosti a některé průzkumy ho pasovaly na favorita prezidentské volby, jeho kandidatura skončila neúspěšně, když nepostoupil do druhého kola volby.

Řadu svých voličů, poradců i spolupracovníků v předvolební kampani naštval, když po prvním kole volby vyjádřil svoji podporu Miloši Zemanovi. Ještě před prvním kolem totiž podporoval Karla Schwarzenberga.

Po ukončení kampaně se navíc ukázalo, že výdaje na předvolební kampaň převýšily příjmy až o 8 milionů korun. Fischer měl potom velký problém transparentní účet dorovnat a došlo k tomu nakonec za zvláštních okolností den poté, co mu byl nabídnut post ministra financí v úřednické vládě Jiřího Rusnoka.

Rusnok nabídl Fischerovi post vicepremiéra a ministra financí 8. července 2013, což Fischer ho přijal. Během jediného dne od oznámení přijetí funkce se Fischerovi podařilo zbývající dluh zhruba 5,5 milionů na transparentním účtu dorovnat. Jako ministr financí v úřednické vládě působil do ledna 2014.

Fischer sám vedl úřednickou vládu od dubna 2009 do července 2010, kdy ve funkci premiéra vystřídal Mirka Topolánka. V té době také Česká republika předsedala Radě Evropské unie.

Čtěte také: Zeman by dostal 33 %, lidé by si přáli i kandidaturu Babiše

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články