1 Závěry vyšetřovací komise

Kdo mohl za úniky ze spisů? Poslanci se dohadují nad závěrečnou zprávou

NOVÉ

Témata: , , , , ,

Sněmovní komise k únikům informací z vyšetřovacích spisů bude v pátek odpoledne schvalovat svou závěrečnou zprávu. Poslancům ji chce předložit příští úterý. Obsahovat by měla její zjištění a návrhy řešení, popřípadě i návrhy na úpravy zákonů. Předseda komise Martin Plíšek (TOP 09) již dříve naznačil, že by mohlo jít o zpřísnění pravomocí pro GIBS a státní zastupitelství.

„Očekávám, ze v pátek schválíme závěrečnou zprávu komise a v úterý by mohla byt projednána na schůzi Poslanecké sněmovny,“ uvedl pro deník Echo24 předseda komise Martin Plíšek (TOP 09). Popřel tím spekulace, že by poslanci v pátek mohli ukončit zářijovou a současně poslední schůzi před říjnovými volbami, aby se mohli začít naplno věnovat předvolební kampani. K závěrečné zprávě komise by se v tom případě vůbec nedostali.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Komise v závěrečné zprávě zřejmě navrhne úpravu zákonů o svobodném přístupu k informacím i zpřísnění pravomocí pro GIBS a státní zastupitelství. Věnovat by se měla i uniklým nahrávkám rozhovorů novináře MF DNES Marka Přibila s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem, na kterých mluvili o zveřejňování kompromitujících materiálů. Natočeni měli být v době, kdy byl někdejší vicepremiér Babiš majitelem vydavatelství Mafra, pod které spadá MD DNES.

Babiš nahrávky označil za zmanipulované a za součást kampaně proti sobě. Podal kvůli nim trestní oznámení, které ale policie odložila. Babiš i Přibil už dříve odmítli, že by měli k dispozici takzvané živé spisy, tedy spisy z vyšetřovaných kauz. Vyšetřovací komise měla proto zjistit, jak a kudy na veřejnost informace ze spisů unikly a zda nebyl porušen zákon v souvislosti s tím, že měl někdo možnost neoprávněně získávat spisy orgánů činných v trestním řízení.

Poslanecká komise vyslechla za téměř dva měsíce celkem 26 osob. Byli mezi nimi politici, členové bezpečnostních složek, státní zástupci i novináři. Před komisi předstoupil například premiér Bohuslav Sobotka, ministr vnitra Milan Chovanec (oba z ČSSD), ministr spravedlnosti spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), novinář Českého rozhlasu Janek Kroupa nebo Babišův manažer z Mafry František Nachtigall. Byl zde i policejní prezident Tomáš Tuhý nebo ředitel bývalého protimafiánského útvaru Robert Šlachta.

Doporučeními, která budou v závěrečné zprávě, se bude zabývat už nová sněmovna. Doporučení pro ni sice nebudou závazná, ale podle Plíška by se závěry ve zprávě zabývat měla.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Komise sepisuje zprávu k únikům z policejních spisů

Úniky ze spisů: Komise zvažuje zpřísnění zákonů o státním zastupitelství i GIBS

Komise k úniku ze spisů: Přibilova výpověď se i po druhém výslechu liší

Echo 24 notifikace

Echo 24 pro vás vždy vybírá to podstatné. Pro odběr upozornění ve formě push notifikací je třeba nastavit odebíraná témata.
Náčítání témat

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.