Francie ustoupila saúdskému králi. Dala zavřít nudapláž
MOC PETRODOLARŮ
Nudisté z francouzského města Villauris na Azurovém pobřeží poznali, jak vypadá moc petrodolarů v praxi. Saúdská královská rodina si totiž u zdejších zastupitelů vymohla uzavření nudistické pláže. Ta se nachází v těsné blízkosti místního luxusního letoviska, které Saúdové koupili a ve kterém se chystají strávit dovolenou. Nespokojení Francouzi se proti rozhodnutí úřadů chystají podle britského The Telegraphu podniknout právní kroky.
Veřejná pláž v jihofrancouzském městě Villauris, která má i prostor vyhrazený pro nudisty, se v posledních dnech stala předmětem sporu mezi místními lidmi a saúdskou královskou rodinou. Saúdové, kteří se zde chystají strávit dovolenou, totiž pláž částečně znepřístupnili, když zpola zablokovali přístupový podchod a písečnou plochu oplotili. Zároveň na pláži začali stavět a pokládat betonové bloky. Dělníci prý návštěvníkům potvrdili, že pracují pro královskou rodinu.
Nespokojení lidé se proto obrátili na místní zastupitelku Michelle Saluckiovou. Ta na místo vyslala policisty, aby zajistili, že stavební práce ustanou a že podchod pod nedalekou silnicí, který slouží k přístupu na pláž, zůstane volně průchozí. Tím však nespokojené občany neumlčela, protože přístup na pláž je (byť v omezené míře) stále možný – lidé sem přestávají chodit hlavně kvůli prachu a hluku způsobeným stavbou.
V rozhovorech s lidmi pak Saluckiová mezi řečí uvedla, že betonování na pláži probíhá „kvůli instalaci výtahu, který bude zajišťovat přímý přístup na pláž z královského letoviska“. Dodala sice, že stavební práce na pláži bez povolení obce jsou ilegální, ale později jí nezbylo než přiznat, že místní zastupitelstvo se dohodlo s královskou rodinou na uzavření pláže v době jejího letního pobytu v přilehlé vile. Vedení obce to zdůvodnilo bezpečnostními důvody.
Král musel ze sídla odstranit kulomet
S tím se však nespokojení nudisté – kterých je ve Francii tradičně hodně – a další návštěvníci pláže nehodlají smířit. Blandine Ackermannová, šéfka místní iniciativy, která bojuje za ochranu životního prostředí v okolí Vallaurisu, pro britský list The Telegraph potvrdila, že se chystá podniknout nezbytné právní kroky v případě, že pláž nebude znovuotevřena.
Zároveň odmítla, že by koupající se lidé mohli představovat nějaké riziko pro saúdské rekreanty: „Pokud se král na pláži necítí bezpečně, měl by zůstat ve vile. Ten objekt má vysoké zdi a je kompletně uzavřen. Je to pevnost.“ Zároveň jí vadí (podle jejího názoru) rozpínavé chování saúdské královské rodiny: „Rozhodli se anektovat část pláže. Ale ta jim nepatří. Tady nejsme v Saúdské Arábii. Myslí si, že zde můžou dělat to samé, co doma,“ dodala Ackermannová.
Není to ovšem poprvé, co vyvstaly spory mezi obyvateli Francouzské riviéry a jejími arabskými hosty. Například v roce 1995 tehdejší král Fahd prohrál soudní spor, ve kterém šlo o uzavření stezky, jež vedla nedaleko jeho sídla. Stejně tak musel odstranit kulomet, který z jeho rezidence mířil směrem do moře a úřady mu zakázaly postavit si speciální kotviště pro jeho obří jachtu. V letovisku, o které teď Francouzi se Saúdy vedou spory, již dříve pobýval například Winston Churchill nebo Rita Hayworthová.