Popraví čtyři lidi týdně. Teď Saúdové chtějí řídit lidská práva
Trest smrti na vzestupu
Saúdská Arábie od začátku roku popravila už 85 lidí, tedy téměř stejný počet jako za celý minulý rok. Trest smrti tak tamní úřady vykonávají v průměru čtyřikrát týdně. Jak uvedla agentura AFP, zatím posledním sťatým mužem byl Pákistánec odsouzený za pašovaní drog. Tato arabská země by přitom chtěla vést nejvyšší světový orgán pro ochranu lidských práv.
Pákistánce Iftichára Anajáta saúdskoarabské úřady odsoudily za pašování heroinu, který převážel do země v žaludku. Poprava se odehrála v neděli ve městě Džidda. Den před tím úřady popravily indonéskou služebnou, která byla k trestu smrti odsouzena za vraždu čtyřletého dítěte svého zaměstnavatele.
V Saúdské Arábii platí právo šaría, které umožňuje popravovat za znásilnění, vraždu, obchodování s lidmi, ozbrojenou loupež nebo za odpadlictví od víry. Počet poprav v zemi rapidně narostl poté, co se k moci po smrti krále Abdalláha dostal současný král Salmán.
Podle tamních úřadů je potřeba ukázat lidem, že země je odhodlána zachovat „bezpečnost a spravedlnost“ za každou cenu. Z toho důvodu popravy vykonávají na veřejným místech. V minulém roce Saúdská Arábie popravila celkem 88 lidí, polovinu z nich přitom za zločiny, které podle organizace Amnesty International trestu smrti nepodléhají.
Saúdskoarabské ministerstvo sociálních služeb na své internetové stránce umístilo inzerát s nabídkou práce. Hledá osm mužů, kteří budou vykonávat rozsudky smrti. Nepožaduje se žádné vzdělání, pouze tělesná síla a oddanost islámskému právu.
Pyroman v čele hasičů
Organizace Amnesty International, Human Rights Watch i OSN zemi za porušování lidských práv dlouhodobě kritizují. Známý je případ bloggera Raífa Badávího, který založil diskuzní web s politickým a lidskoprávním zaměřením. Saúdskoarabská justice ho za to odsoudila k 10 letům vězení, 1000 ranám bičem a pokutě v přepočtu 6 milionů korun
Více zde: Nejprve měl dostat 1000 ran bičem. Teď mu hrozí trest smrti
Natočil popravu ženy v Saúdské Arábii. Sám teď čelí trestu
Saúdská Arábie přitom lobuje za to, aby se dostala do čela Rady OSN pro lidská práva, jejímž členem je od roku 2014, uvedl server speisa.com s odkazem na diplomatické zdroje. „Výběr Saúdské Arábie jako světového vůdce v oblasti lidských práv je jako mít pyromana v čele hasičů,“ řekl pro speisa.com ředitel organizace Human Rights Watch při OSN Hillel Neuer.
„Byl by to poslední hřebík do rakve důvěryhodnosti orgánu, který již má diktátorské režimy jako své členy. Rada již byla kritizována za zavírání očí před těmi nejhoršími světovými utlačovateli,“ dodal Neuer.
„Saúdská Arábie chce vést Radu OSN pro lidská práva, což vyvolává hněv mezi aktivisty, kteří se obávají, že to rozloží důvěryhodnost Rady. Je to ohavné a cynické od národa, který koná popravy lidí na náměstích,“ uvedl mluvčí Rady OSN pro lidská práva, který představuje nejvyšší světový orgán na ochranu lidských práv.
Ačkoli lidskoprávní organizace vidí možnost této arabské země v čele Rady OSN jako nereálnou, faktem zůstává, že v roce 2016 bude mít právo na vedení tohoto orgánu právě Asie. O lídrovi orgánu na ochranu lidských práv se pak rozhodne na lokální úrovni, vyberou ho tedy asijské země.