Havířov. Tady prodal byty Bakala

FOTOREPORTÁŽ

Havířov. Tady prodal byty BakalaOBRAZEM
Zachovaly se původní funkční sušáky prádla. Foto: Foto: Jan Zatorsky
21
Domov
  • David Macháček
  • red
Sdílet:

Miliardář Zdeněk Bakala prodal přes 43 tisíc bývalých bytů OKD v Moravskoslezském kraji. Odhaduje se, že je od něj za dvacet miliard korun získal nadnárodní fond Round Hill Capital. Bakala si za to vysloužil veřejnou kritiku, že nesplnil svůj slib z roku 2004 a nenabídl je k odkupu nájemníkům. Podívejte se na fotoreportáž Jana Zatorského, který před rokem nafotil atmosféru Havířova.

Když se v Havířově v roce 1949 otevřel první dům s šestadevadesáti byty pro horníky, nemělo tohle město budované na zelené louce ještě ani svou kroniku. Na psaní poznámek o unikátním zrodu zcela nového města nebyl čas, přednost měly jiné věci: rychle stavět, rychle rozdělovat byty mezi lidi a ty rychle poslat do okolních dolů a hutí. Bylo krátce po válce, průmysl potřeboval uhlí a železo a ostravsko-karvinskému revíru chyběli dělníci. Jednotlivé závody sice stavěly vlastní ubytovny, ale to nestačilo. Na výzvu vlády se přihlásily tisíce lidí, z nichž mnozí byli odhodlaní proměnit ostravskou brigádu za trvalé povolání, jen kdyby měli kde bydlet. A tak vznikl Havířov.

První havířovský kronikář může být rád, že si jeho zápisu v roce 1956 nevšiml žádný vlivný funkcionář. Možná by už nic dalšího do kroniky nezapsal. Úvodní zápis o stále se rodícím městě nebyl zrovna pochvalný: „Havíře vítaly v nových obydlích tři vzdušné pokoje, koupelna, balkon, ústřední topení, elektrická pračka v domě a – bláto, bláto v širém okolí nových krásných bloků. Na cesty pamatovali naši stavbaři velmi pozdě! Pochopitelně že tehdy nebylo ani řeči o službách občanstvu a vybavenosti vznikajícího ,sídliště‘ a tak noví obyvatelé chodili nakupovat do Šenova, do Šumbarku, do Bludovic, do Suché a pro větší nákupy jezdili do Ostravy.“

O půl století později je už Havířov příjemné místo k bydlení. Ve vnitroblocích jsou trávníky a vzrostlé stromy, město má od počátku pevný urbanistický řád, mezi domy je dost místa na to, aby do oken mohlo slunce, bláto zmizelo, obchody fungují. Jen je potřeba skousnout to, že člověka skoro na každém kroku sledují z reliéfů na domech oči budovatelů a pionýrů s rudými šátky na krku. Občas voják, někdy tank a poblíž zaručeně úderník s vyhrnutými rukávy.

Čtěte také:

Bakala prodal 43 000 hornických bytů investiční firmě

Kalousek šije do exsponzora: Bakala má morálku jako Kožený

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články