1 Růst na 5,8 procenta

Export tuzemských firem vzrostl. Díky ropě a obchodu s motorovými vozidly

NOVÉ

Témata:

Zahraniční obchod skončil v červenci schodkem 2,1 miliardy korun, který byl meziročně o 1,9 miliardy větší. Export tuzemských firem vzrostl meziročně o 5,8 procenta a dovoz o 6,6 procenta. Vyplývá to z předběžných dat obchodu v národním pojetí, která zveřejnil Český statistický úřad.

„Hlavním činitelem na červencový zahraniční obchod byla ropa a obchod s motorovými vozidly. Na zvýšení schodku se kromě toho projevil také obchod se zemním plynem a základními kovy,“ uvedl Karel Král z odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ. Příznivý vliv měl růst přebytku obchodu s motorovými vozidly, přívěsy a návěsy.

V porovnání s červencem loňského roku vzrostl vývoz o 5,8 procenta na 240,1 miliardy korun a dovoz o 6,6 procenta na 242,1 miliardy korun.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Bilance zahraničního obchodu se státy EU 28 skončila v červenci přebytkem 38,9 miliardy Kč a byla meziročně o 7,4 miliardy korun vyšší. Schodek obchodu se státy mimo EU se prohloubil o 9,5 miliardy korun na 39,7 miliardy korun.

Statistici také zpřesnili údaje za rok 2016. Vývoz v národním pojetí podle nich meziročně vzrostl o 1,1 procenta na 3,299 bilionu korun a dovoz o 0,1 procenta na 3,135 bilionu. Obchodní bilance skončila přebytkem 163,7 miliardy korun.

Čtěte také: Třetina českého exportu míří do Německa, pětina zboží v zemích EU je z Číny


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.