‚Registr za registrem‘. ODS varuje před stoprocentní kontrolou

100% kontrola života

‚Registr za registrem‘. ODS varuje před stoprocentní kontrolouNOVÉ 1
Domov

Filip Nachtmann

Vláda chrlí stále nové registry a evidence, které narušují soukromí lidí. Tak mluví o snahách kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD) prosadit elektronickou evidenci tržeb nebo centrální evidenci účtů šéf ODS Petr Fiala. Podle něj jsou takové pokusy nebezpečné především v zemi, kde citlivé informace pravidelně unikají, což naposledy dokázal případ premiérových mailů.

Registr přestupků, kontrolní hlášení, elektronická evidence tržeb, zákon o prokazování původu majetku, centrální evidence účtů, novela o zdravotních registrech. To jsou hlavní opatření sloužící k posílení kontroly, které zavádí či zavedla současná vláda. V drtivé většině případů přes odpor pravicové opozice, která se v těchto dnech ve sněmovně zřejmě marně snaží zabránit zavedení jednoho z registrů - EET.

„Vláda si libuje v překotném chrlení nových registrů. Vždyť už si ani nedokážeme všichni vzpomenout, kolik jich je. Bankovní účty, živnostníci, zdravotníci, a další. V poslední době navíc ty registry míří k věcem, které se dotýkají soukromí lidí a narušují ho. Tady je potřeba dávat si velký pozor,“ řekl deníku ECHO24.cz šéf ODS Petr Fiala.

Vedení občanských demokratů tento týden poslední vládní návrhy – na zavádění registrů ve zdravotnictví a evidence bankovních účtů – odmítlo. Podle Fialy především kvůli tomu, kolik informací chce kabinet Bohuslava Sobotky o občanech nasbírat.

„A to v zemi, kde se data velmi špatně chrání. Každý si může na internetu přečíst soukromé maily premiéra, ale vláda pak říká lidem, ať se nebojí, že se shromažďují jejich data,“ dodává Fiala s tím, že poctiví a slušní budou někde registrováni a jejich data budou moci uniknout, zatímco podvodníci vládní registry „stejně nějak obejdou“.

EET ve středu

Podobně se na novinky Sobotkova kabinetu dívá i ekonomický expert ODS Jan Skopeček: „Je skutečně zbytečné mířit ke stoprocentní kontrole všech občanů. Je to jasná snaha státu být pánem nad občany.“

O tom, že vláda v zavádění rejstříků, evidencí a kontrol překonává všechny polistopadové kabinety, píše deník ECHO24 dlouhodobě. Naposledy se tomuto tématu věnoval ve svém komentáři kolega Tomáš Pergler.

Více čtěte: Naše evidovaná a kontrolovaná budoucnost

S registry a evidencemi souvisí i další jednání sněmovny, která by ve středu měla v závěrečném hlasování rozhodnout o zavedení elektronické evidence tržeb. Proti té brojí ODS i TOP 09, obě stany už avizovaly případnou ústavní stížnost, pokud koalice ve středu prohlasuje online pokladny silou. A zdá se, že v tom ČSSD, hnutí ANO a lidovcům nic nezabrání.

Čtěte také: ‚Za lidské tragédie živnostníků kvůli EET bude odpovědná celá koalice‘