1 ROZHOVOR

‚Za lidské tragédie živnostníků kvůli EET bude odpovědná celá koalice‘

NOVÉ

Témata: , , , ,

S ústavní stížností kvůli způsobu projednávání elektronické evidence tržeb ve sněmovně nebudou TOP 09 a ODS otálet. V rozhovoru pro deník ECHO24.cz to řekl šéf TOP 09 a jeden z největších kritiků evidence Miroslav Kalousek. Pravicové opozici vadí, že chtějí koaliční poslanci online pokladny prosadit silou už ve středu 10. února. Hlasovat se bude nehledě na přihlášky poslanců do diskuze. Podle Kalouska pak ponesou odpovědnost za případné lidské tragédie živnostníků kvůli EET všechny strany koalice, nejen hnutí ANO. Předseda TOP 09 zároveň nechce připustit, že by pravice zvolila u zdržování evidence špatnou taktiku.

Na debatu o elektronické evidenci tržeb máte zřejmě poslední dvě hodiny. Poté chce koalice o zákonu hlasovat, nehledě na to, že tou dobou ještě budou do diskuze přihlášeni poslanci. Vy sám máte v plánu vystoupit?

Je ještě dlouhá řada poslanců, kteří se budou chtít vyjádřit a kteří chtějí dát procedurální návrh na vrácení zákona z třetího do druhého čtení. To jim musí být umožněno. Pokud jim to umožněno nebude a koalice ten návrh násilím prohlasuje, pak půjde o jasné porušení jednacího řádu a všech pravidel. A i já mám samozřejmě ještě několik věcí na srdci. Koneckonců jsem zatím ani takový procedurální návrh nepodal a budu tak chtít učinit.

Diskutovali jste například s ústavními právníky možnosti, jak by šlo konečné hlasování v rámci obstrukcí ještě o něco oddálit? Možná jde právě o ony avizované procedurální návrhy. Ale máte v ruce něco, čím ještě můžete koalici překvapit, nebo je hotovo a ČSSD, ANO a KDU-ČSL 10. února evidenci prohlasují?

Já samozřejmě nemám důvod něco takového prohlašovat dopředu. Nezlobte se. A pokud by tomu tak bylo a my jsme nějaký plán měli, určitě bych to nevyzradil prostřednictvím médií.

Přidáte se k ústavní stížnosti, kterou už minulý týden avizovala ODS?

ODS to formulovala podle mého názoru velmi nešťastně. ODS má 16 poslanců, my jich máme 26. Ústavní stížnost může podat 40 poslanců. Takže my se k ničemu nepřipojíme, ale podáme onu stížnost dohromady.

Kdy? Už jste začali s její přípravou?

Rozhodně nebudeme meškat.

Ukončit ale diskuzi násilím a hlasovat ve třetím čtení před ukončení diskuze, to jednací řád neumožňuje. Kdo rozhoduje o tom, že už se jednalo dost dlouho? Že už přihlášení poslanci nemusí mluvit? Že je 35 hodin diskuze dost, ale 30 bylo málo? Kdo si to rozhodování osobuje? To může jen jednací řád. Proto ta kritika.

Nebude nakonec schválení EET na jaře letošního roku výhrou pro Andreje Babiše? Klíčový zákon mu projde, ale platit začne až po krajských volbách a ještě dlouho před volbami sněmovními. To je přeci ideální. Neměli jste zvolit jinou taktiku a zákonu například nebrzdit tak dlouho?

Já to nepoměřuji jako výhru či prohru pro Babiše. Poměřuji to tím, co čeká podnikatele. A nám teď všichni říkají, proč už to nepustíme, proč v tom Babiše nenecháme vykoupat. Jenže předtím, než se v tom vykoupe Andrej Babiš, se v tom utopí tisíce lidí. A nám šlo a jde o to, aby se ti lidé neutopili.

Neprotestovali jste proti tomu, když koalice omezila poslancům čas a počet diskuzních příspěvků. Teď se ale má hlasovat navzdory tomu, že se někteří opoziční poslanci vůbec nedostali do diskuze…

To první omezení je možnost, kterou dává jednací řád. Je to podle pravidel a nemůžete to nikomu zazlívat. Ukončit ale diskuzi násilím a hlasovat ve třetím čtení před ukončení diskuze, to jednací řád neumožňuje. Kdo rozhoduje o tom, že už se jednalo dost dlouho? Že už přihlášení poslanci nemusí mluvit? Že je 35 hodin diskuze dost, ale 30 bylo málo? Kdo si to rozhodování osobuje? To může jen jednací řád. Proto ta kritika.

Čtěte také: Vládní poslanci u EET zařízli opozici. Ta jde k Ústavnímu soudu

Překvapilo vás, že se k tomuto kroku odhodlali kromě ANO i sociální demokraté a lidovci?

Ano, samozřejmě. Přinejmenším KDU-ČSL dosud trvala na vládě práva a na tom, že pravidla platí, i když se mi to nehodí. Najednou ale pravidla platit nebudou. Za to, co se tu děje, tak není odpovědný pouze Andrej Babiš. Odpovědnost za to nesou i sociální demokraté a lidovci. To oni budou odpovědní za všechny ty lidské tragédie, do kterých padnou živnostníci kvůli zákonu o elektronické evidenci tržeb. Za jaký obchod s panem ministrem financí, nebo majitelem Agrofertu pro to zvednou ruku, to se musíte ptát jich.

Více čtěte: Hádka Kalouska s lidovci: Dopustili jste, aby do vlády šel estébák

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.