Hádka Kalouska s lidovci: Dopustili jste, aby do vlády šel estébák

Ostrá přestřelka ve sněmovně

Hádka Kalouska s lidovci: Dopustili jste, aby do vlády šel estébákNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

V hádku mezi šéfem TOP 09 Miroslavem Kalouskem a lidovci, kterým Kalousek v minulosti dělal předsedu, v pátek skončilo rozhodnutí koalice utnout silou debatu o zavedení elektronické evidence tržeb. Kalousek totiž bývalým spolustraníkům vyčetl, že jsou pokrytci a že nesou odpovědnost nejen za násilné ukončení debaty, ale třeba i za vstup Andreje Babiše do vlády bez platného lustračního osvědčení. To ve sněmovně strhlo debatu o normalizátorech, kolaborantech a členech KSČ. Například ministr zemědělství Marian Jurečka děkoval Bohu, že už Kalousek mezi lidovci není.

Celou přestřelku vyvolal návrh šéfa poslanců hnutí ANO Jaroslava Faltýnka, aby se ve středu 10. února hlasovalo o elektronické evidenci tržeb. A to bez ohledu na to, zda v tu dobu k zákonu promluví všichni poslanci. Faltýnkův návrh prošel, podle opozice se o něm ale vůbec nemělo hlasovat. A protože schůzi tou dobou řídil místopředseda lidovců Jan Bartošek, Kalousek se na KDU-ČSL obořil.

„Jako bývalý předseda KDU-ČSL si dovolím obrátit se na své bývalé kolegy. Kolegové z KDU-ČSL, až tento proces bude shledán nestoudným, nezákonným a s demokracií neslučitelným, a až vy budete tvrdit, že vy za to žádnou odpovědnost nenesete, protože vy jste jenom bránili tomu nejhoršímu a že tu odpovědnost nese ten ministr financí, který prosazoval něco, co vy jste vlastně nechtěli a jenom jste bránili tomu nejhoršímu, tak promiňte, neříkejte to. Já budu první, kdo vám řekne, že je to vaše pokrytectví,“ prohlásil po hlasování Kalousek.

Podle něj lidovci dopustili nejen páteční ‚znásilnění‘ jednacího řádu, ale třeba i porušování rozpočtových pravidel nebo podporu biopaliv.

„Tato vláda vznikla jenom proto, že vy, kolegové z KDU-ČSL včetně bývalého ředitele ÚSTR jste svým hlasováním podpořili, aby ministr vlády nemusel mít čisté lustrační osvědčení. Jinými slovy, aby ten ministr vlády mohl být estébák,“ dodal šéf TOP 09.

Jurečka: Zaplať pánbůh už jste bývalý předseda

Na něj ale obratem reagoval ministr zemědělství a první místopředseda lidovců Marian Jurečka, z jehož hlasu bylo znát velké rozčilení.

„Zaplať pánbůh už jste bývalým členem KDU-ČSL i bývalým předsedou! A myslím si, že se musím jasně ohradit proti tomu, abyste zkoušel nějaké historické reminiscence a zkoušel tady na nás apelovat. Protože za vaše mnohé působení v dobách, kdy jste byl v řadách KDU-ČSL, tak do dnešních dnů neseme negativní důsledky a rozhodně nejsme na tato vaše některá rozhodnutí v minulosti hrdi,“ opáčil Jurečka s tím, že každá vláda má svá pozitiva i negativa. A že si o Kalouskově působení ve vládách každý může udělat vlastní obrázek.

„Pod jakým schodkem státního rozpočtu je Miroslav Kalousek coby poslancem, coby předsedou rozpočtového výboru a coby ministrem financí podepsán? To je ta Tradice-Odpovědnost-Prosperita ve vašem podání. Takže napřed se podívejte na svoji historii a potom mějte ambici tady kázat a apelovat na KDU-ČSL,“ pokračoval Jurečka, který sklidil bouřlivý potlesk od koaličních poslanců. Tím ale Kalouska jen vyprovokoval k ještě ostřejší reakci.

‚Nikdy jsem na nátlak maminky nevstoupil do KSČ‘

Kalousek tak mimo jiné řekl, že lidovci mají v genech vymlouvání se na to, že za něco nemohli: „Tohle říkali normalizátoři a kolaboranti v letech 1969 a 1970. A tohle budete vy dříve nebo později říkat opět. A já vám jenom dopředu chci říct, že až to budete říkat, tak že my vám dnešní den a minulé dny s biopalivy, s lustračními zákony, se všemi vašimi kšefty s Agrofertem připomeneme a řekneme vám: Ne, vy jste měli jinou volbu.“

Do sporu obou politiků se nakonec vložil i poslanec Babišova hnutí ANO Pavel Plzák. Tomu se prý líbí Kalouskův zásadový postoj, ale vadí mu, že byl Kalousek členem lidové strany ještě v době socialistického zřízení, kdy byla součástí Národní fronty. „Oni byli voleni do Národního shromáždění a v podstatě dělají takovou stafáž tomu socialistickému zřízení,“ prohlásil.

„Jestli přesto, že mám tuhle minulost, pochybujete o mé upřímnosti, tak bych vám k tomu rád řekl, že jsem nikdy nebyl na nátlak své maminky vstoupen do KSČ, že jsem nikdy nebyl evidován ve svazcích pod krycím jménem Bureš, že jsem nikdy nepatřil pod komunistickou elitu,“ říká Kalousek.

Kalousek připustil, že byl členem lidové strany od roku 1984, podobně jako další desítky tisíc lidí, kteří na tom podle něj před listopadem 89 byli podstatně hůře než nestraníci. A znovu se opřel do Babiše.

„Jestli přesto, že mám tuhle minulost, pochybujete o mé upřímnosti, tak bych vám k tomu rád řekl, že jsem nikdy nebyl na nátlak své maminky vstoupen do KSČ, že jsem nikdy nebyl evidován ve svazcích pod krycím jménem Bureš, že jsem nikdy nepatřil pod komunistickou elitu, a nechápu ten rozdíl v té víře ve vaši upřímnost, když tolik věříte svému předsedovi, a nevěříte mně,“ uzavřel šéf TOP 09.

Šlo zřejmě o jednu z posledních výměn názorů, která se strhla při projednávání elektronické evidence tržeb. Až se poslanci nad projektem z dílny ministra Babiše sejdou příště, budou už o kontroverzní novince hlasovat. Pravicová opozice se poté obrátí na Ústavní soud.

Čtěte také: Vládní poslanci u EET zařízli opozici. Ta jde k Ústavnímu soudu

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články