672 mrtvých. Ebola si nevybírá. Nakazil se i americký lékař

672 mrtvých. Ebola si nevybírá. Nakazil se i americký lékař 1
Svět
Barbora Pánková
Sdílet:

Epidemie eboly se dál šíří západní Afrikou. Smrtícímu viru podlehlo od února už 672 lidí. První případ ohlásila tento týden také Nigérie, která je nejlidnatější zemí Afriky. Vysoce nakažlivá choroba se nevyhýbá ani doktorům na humanitárních misích. Nakazil se americký lékař z organizace Samaritan's Purse.

Nebezpečným virem, proti kterému až do dnešních dnů neexistuje žádný lék ani očkování, se v Africe od února nakazilo přes tisíc lidí. 672 z nich zemřelo v Sieře Leone, Libérii a Guineji, ve které se smrtící choroba objevila jako první. Ebola se tak šíří nejrychleji od sedmdesátých let, kdy se poprvé objevila v Kongu.

Čtěte také: Už 111 mrtvých. Epidemie eboly nejhorší v historii

Nákaze podléhají i ošetřovatelé

Americký lékař Kent Brantly se ebolou nakazil v Libérii, kde působí jako ředitel centra spravovaného humanitární organizací Samaritan's Purse. Často se objevoval na fotkách, jak v plastovém obleku ošetřuje nemocné. V současné době se o něj starají v nemocnici v Monrovii. S Brantlym žily v africké Libérii také manželka a dvě děti, kteří odjely do Spojených států.

Smrtonosná nákaza má podle liberijských činitelů první oběť mezi místními lékaři. Podlehl jí Samuel Brisbane z největší nemocnice v zemi. S nemocí bojoval tři týdny. Brisbane patřil k liberijským kapacitám a v minulosti pracoval pro prezidenta Charlese Taylora jako lékařský poradce.

Ebolou se nakazil také hlavní lékař v Sieře Leone. Tamní prezidentský úřad ve čtvrtek oznámil, že devětatřicetiletý virolog Sheik Umar Khan, který léčil více než stovku pacientů nakažených zákeřnou nemocí, byl převezen do lékařského zařízení organizace Lékaři bez hranic.

Čtěte také: Nejezte netopýry, nakazíte se ebolou, varují zdravotníci

Šíření eboly zabráníme jen stěží, varují nigerijští lékaři

První případ se v pátek objevil také v Nigérii. Obětí smrtícího viru se v nelidnatější zemi Afriky stal muž z Libérie, který přiletěl do Lagosu. Na letišti zkolaboval a společně s dalšími lidmi, se kterými přicestoval, byl umístěn do karantény. V pátek čtyřicetiletý liberijský státní zaměstnanec nakažený ebolou zemřel.

Ve snaze zabránit šíření nemoci vyhlásila Nigérie pohotovost v přístavech, na letištích a pozemních hraničních přechodech. Světová zdravotnická organizace na Twitteru zveřejnila výzvu, že hledá všechny osoby, s nimiž muž na své cestě z Monrovie mohl přijít do styku.

Nigerijská obchodní metropole Lagos s dvaceti miliony obyvatel patří k největším městům Afriky. Místní nemocnice ale trpí nedostatkem finančních prostředků i zdravotnického vybavení. Odborníci varovali, že zastavit případné propuknutí nákazy, při které umírá až 90 procent nakažených, by byl v tomto městě těžký úkol.

Vláda Spojených států sdělila, že vývoj epidemie pozorně sleduje a uvádí do pohotovosti vládní agentury kvůli pomoci zasaženým zemím. 

Čtěte také: 84 mrtvých. Epidemie, jaká ještě nebyla, varují lékaři

Sdílet:

Hlavní zprávy