Už 111 mrtvých. Epidemie eboly nejhorší v historii
smrtelná nemoc
Současná epidemie krvácivé horečky v západní Africe je vůbec nejstrašnější od doby, kdy se toto onemocnění v 70. letech objevilo poprvé. Oznámila to dnes Světová zdravotnická organizace. Od února zemřelo již 111 lidí.
V oblasti pomáhají týmy ošetřovatelů z organizace Lékaři bez hranic ve spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací. Zástupce generálního ředitele WHO Keidži Fukuda v Ženevě řekl, že nejznepokojivější je šíření epidemie. "V této části Afriky jsme dosud epidemii eboly neměli. Takový druh epidemie vždy vyvolává mnoho strachu a obav," řekl Fukuda.
Krvácivá horečka se objevila v únoru na jihovýchodě Guiney a záhy se rozšířila do okolních států. V Libérii zemřelo deset lidí, v Sierra Leone prověřují jeden podezřelý případ a v Mali devět. Testy prováděné v Ghaně u dívky, která zemřela na symptomy podobné ebole, byly negativní. V samotné Guineji podlehlo nákaze 101 lidí.
Místní lidé zaútočili na tým lékařů
Prioritou lékařů je především zastavit šíření krvácivé horečky a osvěta místních obyvatel. "V situacích, jako je propuknutí eboly, je zásadně nutné zajistit, aby místní obyvatelstvo dobře chápalo podstatu nemoci a jejích rizik," uvedl Henry Gray, krizový koordinátor Lékařů bez hranic.
V Macentě na jihovýchodě Guiney došlo k incidentu, kvůli kterému musel tým zdravotníků dočasně zastavit práce. Místní lidé začali házet kameny na vozidla a také na budovu zdravotnického centra. Domnívali se, že ebolu do země přinesli pracovníci organizace Lékaři bez hranic. "V Macentě jsme měli informační tým pro navýšení povědomí pacientů, ale je velmi těžké pokoušet se informovat lidi o viru v jejich vlastním jazyce a přitom činit vše potřebné pro zastavení šíření nemoci," řekl Henry Gray.