2 PROJEKT LOBBISTY JANEČKA

V prezidentské anketě drtivě vede Pánek. Má to ale dvě ale

, NOVÉ

Témata: , ,

Najít prezidentského kandidáta, na kterém se shodne velká většina Čechů, si klade za cíl nová internetová hra Prezident 21. Lidé v ní udělují různým kandidátům kladné a záporné hlasy, zatím drtivě vede šéf české pobočky Člověka v tísni Šimon Pánek. Jeho dobré výsledky ve hře, za kterou stojí lobbista Karel Janeček, však mají dvě ale.

Tím prvním je to, že Pánek na prezidenta kandidovat nechce. Šéf lidskoprávní organizace v minulosti uvedl, že usilovat o prezidentský post v roce 2018 nehodlá. „Rozhodně si nemyslím, že by to bylo na pořadu dne, co se příštích voleb týká,“ řekl například loni v létě Radiožurnálu.

Druhé „ale“ pak spočívá v samotném nastavení Janečkovy hry. Lidé v ní udělují tři kladné a jeden záporný hlas vybraným kandidátům. Jako kandidáta lze zvolit kohokoliv, kdo může podle zákona kandidovat na prezidenta, s výjimkou samotného Janečka. Spolu s Pánkem se na předních místech umístil například Petr Pithart, Michal Horáček, Petr Pavel nebo Tomáš Halík. Současný prezident Miloš Zeman, který má podle tradičních průzkumů vysokou podporu veřejnosti, se ve hře umístil až na úplně posledním místě.

Jako vysvětlení se nabízí to, že Zemanovi příznivci nejsou tak aktivní na internetu jako jeho odpůrci. Nasvědčovala by tomu i čísla. Zeman ve hře dostal 2157 kladných a 12 072 záporných hlasů. Pro srovnání – vítězný Pánek má 11 670 kladných a 977 záporných hlasů. Společně se Zemanem se na posledních místech umístil například vicepremiér Andrej Babiš, šéf republikánů Miroslav Sládek nebo antiislamistický předák Martin Konvička.

Kromě proklamovaného cíle vybrat prezidentského kandidáta pomáhá Janečkova hra propagovat i jeho hlasovací systém Demokracie 2.1. Podle něj by lidé měli mít ve volbách více hlasů než jeden a měli by mít možnost udělovat i záporné hlasy. Podle lobbisty a miliardáře Janečka to vede k efektivnějším výsledkům.

S podobnou iniciativou jako nyní Janeček přišel před časem i Michael Kocáb a další osobnosti, které stojí za takzvanou Kroměřížskou výzvou. Jejím cílem je vybrat kandidáta, který by se v příštích volbách postavil současnému prezidentu Zemanovi.

Čtěte také: Kocábova kampaň: Pravdomluvný jako Halík. Kalvoda a Pithart za 2000

V tuto chvíli však není jisté, jestli bude chtít Zeman vůbec kandidovat. Oficiálně se má k případné kandidatuře vyjádřit v březnu 2017. Podle informací deníku Echo24.cz se mu však podruhé kandidovat nechce, mimo jiné s ohledem na jeho zdravotní stav.

Čtěte také: Zeman vážně uvažuje, že už nebude kandidovat. Trápí ho zdraví

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.