Kocábova kampaň: Pravdomluvný jako Halík. Kalvoda a Pithart za 2000

INICIATIVA CHCE PORAZIT ZEMANA

Kocábova kampaň: Pravdomluvný jako Halík. Kalvoda a Pithart za 2000UVNITŘ VIDEO
Snímek z propagačního videa Kroměřížské výzvy. Foto: Reprofoto: Youtube/Kroměřížska výzva
1
Domov

vb Echo24

Občanská iniciativa Kroměřížská výzva, která si klade za cíl vybrat prozápadního kandidáta pro příští prezidentské volby, stojí před náročným úkolem. Nemá moc peněz a na svoji činnost tak chce od lidí vybrat jeden milion korun. Iniciativa, v jejímž čele stojí Michael Kocáb, za tímto účelem zveřejnila propagační video, v němž účinkují i děti. Nabízí setkání se známými osobnostmi za peníze nebo ukazuje lidi, kteří říkají, koho by chtěli za prezidenta a jaký by měl být a nebýt.

Dětem je ve videu položena otázka, jaký by měl být příští prezident? „Měl by pomáhat lidem,“ „Měl by mluvit pravdu,“ zní jejich odpovědi. Na otázku, jestli tyto charakteristiky splňuje současný prezident Miloš Zeman, pak děti odpovídají výmluvným mlčením, popřípadě kroucením hlavou.

Kromě dětí ve videu vystupují i dospělí. I oni mají říct, koho by chtěli za příštího českého prezidenta. „Někoho, kdo je pravdomluvný a káže lásku,“ odpoví například jedna žena, která drží fotografii Tomáše Halíka. Na fotkách ostatních respondentů jsou potom vidět lidé jako Petr Pithart nebo ministr kultury Daniel Herman.

Ve videu také zazní, že Kroměřížská výzva nechce být finančně závislá na několika málo lidech, a proto spouští kampaň na serveru HitHit. V kampani chce od svých příznivců vybrat jeden milion korun, do sobotního odpoledne vybrala něco přes padesát tisíc.

Zájemci mohou přispívat částkami v rozmezí 100–100 000 korun, přičemž za různé příspěvky na lidi čekají specifické odměny.

Za 2000 setkání s Halíkem?

Například za příspěvek 2000 korun má člověk šanci zúčastnit se setkání s vybranými osobnostmi. „Pokud máte rádi lidi jako jsou Tomáš Halík, Hana Marvanová, Michael Žantovský, Jan Kalvoda, Jiří Šesták nebo Petr Pithart? Pak je tato odměna určena právě vám,“ uvádí k tomu Kroměřížská výzva.

Kromě finanční podpory Kocábova iniciativa aktuálně vyzývá české občany, aby jí posílali návrhy na kandidáta pro příští prezidentské volby. S vybranými kandidáty chce iniciativa objíždět česká města a oslovovat voliče. Nakonec v létě 2017 vybere jednoho z nich, kterého následně vyšle do volebního boje proti Miloši Zemanovi. „Zapojte se do hledání kandidáta, za kterého se nebudeme muset stydět,“ uvádí k tomu.

Kroměřížská výzva vznikla letos v květnu kolem skupiny osobností, které jsou známé svým odporem k současnému prezidentu Zemanovi. Kandidát Kroměřížské výzvy, který se Zemanovi postaví ve volbách, by měl být prozápadní a proevropský.

‚Kocábův polibek smrti‘

Aktuální osazenstvo Hradu si nicméně podle veřejných prohlášení z Kocábovy iniciativy příliš starostí nedělá. „Podpora od této iniciativy bude pro vybrané prezidentské kandidáty jasným polibkem smrti,“ uvedl na krátce po založení iniciativy Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Podpora od této iniciativy je podle něj „jasné potvrzení, že jde o nevolitelného prezidentského kandidáta“.

Čtěte také: Podpora Kocábova Pelotonu se rovná polibku smrti, vzkazuje Ovčáček

Polibek smrti? Ovčáčkova slova jsou pro nás polibkem života, míní Kocáb