Přepište dějiny. Ovčáček se omluvil. Letovým dispečerům

Zpožděné letadlo

Přepište dějiny. Ovčáček se omluvil. Letovým dispečerůmAKTUALIZOVÁNO
Domov

Echo24

Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) informoval prezidenta Miloše Zemana, že dispečeři v kauze zpoždění prezidentské delegace letící na pohřeb bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče nepochybili. Chybu vidí v tom, že po přesunu odletu z vojenského letiště Kbely na civilní v Ruzyni nebyl upraven časový plán. Ťok to řekl novinářům po dnešní schůzce v Lánech. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček se letovým dispečerům omluvil.

Delegace, ve které byl kromě Zemana také bývalý prezident Václav Klaus, přiletěla minulý týden o několik minut pozdě na státní pohřeb Kováče. Nebyli proto zž vpuštěni do sálu, kde lidé kondolovali vdově, a rakvi se Zeman poklonil na dvoře. Poté se zúčastnil dalších částí pohřbu. Záležitost vyvolala kritiku.

Pražský hrad postupně zveřejnil několik důvodů, které podle něj vedly k pozdnímu příjezdu prezidentské delegace. Jednou z nich bylo pochybení leteckých dispečerů, kteří to ale důrazně odmítli.

Ťok dnes řekl, že se při dnešním setkání v Lánech, které se týkalo zrychlení výstavby dopravních staveb, krátce tématu se Zemanem věnovali. „Pana prezidenta jsem informoval, že z hlediska řízení letového provozu nedošlo k chybě při odbavení letu,“ řekl.

Dodal, že problém byl v tom, že se let přesunul z Kbel na Ruzyni. „A pravděpodobně se neupravil časový plán. Protože v Kbelích se dostanete na hlavní ranvej v jednotkách sekund, na Ruzyni jedete 4,3 kilometru a musíte samozřejmě jet po letišti, které se opravuje,“ řekl Ťok. Na otázku, čí to byla tedy chyba, ministr odvětil, že se novináři musí zeptat někoho jiného. „My protokol prezidenta neděláme,“ poznamenal.

Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka je pravda, že hlavní komplikací byl přesun odletu z Kbel na Letiště Václava Havla. „V každém případě platí, že pokud se letoví dispečeři cítili dotčení prohlášeními, která jsem v uplynulých dnech uváděl, tak se jim hluboce omlouvám,“ řekl Ovčáček pro ČT.

Čtěte také: Ovčáčkova slova jsou lživá, tvrdí odbory leteckých dispečerů

Ovčáček přinesl „důkaz”. Prezidentské letadlo čekalo čtyři minuty