Babiš zaútočil inzeráty v novinách na ČSSD

Vládní krize

Babiš zaútočil inzeráty v novinách na ČSSDSLEDUJEME ON-LINE 12
Domov

Echo24

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš zaútočil v několika celostátních novinách na sociální demokraty. V Mladé frontě Dnes, Metru a Lidových novinách, které jsou součástí Agrofertu, ale i v Právu, Blesku či v Deníku dnes vyšly celostránkové inzeráty hnutí ANO, na níž je Babiš s ústy přelepenými lepicí páskou a velkým nápisem PROČ?

Babišovu „mučednickou“ fotografii doplňují otázky: „Proč nás chce ČSSD dostat z vlády a navrhla demisi? Čeho se bojí? Že toho moc víme?“ či „Máme se nechat zastavit tradičními politiky?“ Následuje krátký text s případy, které ANO vyčítá politikům ČSSD, například kauza někdejších hornických bytů, soud týkající se OKD či údajné ovládnutí státních zástupců.

Inzerát není ve všech novinách stejný. Novinář Tomáš Skřivánek z Deníku na svém twitterovém účtu napsal, že po dohodě s klientem byla v textu vynechána jména Pokorný a Bakala. Proti tomuto výkladu se však ohradil Babiš. „Ne „po dohodě s klientem“, odmítli jste nám inzerát s těmi jmény zveřejnit,“ odpověděl předseda ANO.

„Jak určitě víte, pan premiér mě chce dostat za každou cenu z vlády. Podává demisi celé vlády. Ne snad proto, že by to vyžadoval zájem státu. Jak je každému jasné, je to proto, aby se zbavil mě. Tak jsem si udělal inzerát, napsal Babiš v noci na facebookový profil ANO.

Babišův inzerát místo titulní strany deníku Metro
Babišův inzerát místo titulní strany deníku Metro Foto:

FOTO: Echo24

Babišův inzerát se zalepenými ústy vyšel také v deníku Metro, kde zabírá dokonce celou titulní stranu. Na této titulní straně přitom není uvedeno, že by šlo o inzerci. Bezplatný deník Metro vychází téměř třistatisícovém nákladu a patří do holdingu Agrofert. Ten nemá oficiálně s Babišem nic společného, protože jej nynější ministr financí vložil do svěřenských fondů, aby mohl dál pobírat dotace od státu na své podnikání. Rozhodující slovo ve fondech pak má Babišův předseda představenstva Agrofertu Zbyněk Průša, jeho právník Alexej Bílek a Babišova partnerka Monika Babišová.

On-line reportáž

14:44 Babiš: Nemám rád státnická gesta
Andrej Babiš před jednáním s prezidentem Zemanem opět zopakoval, že z vlády odejít nehodlá. Neudělal by to ani jako státnické gesto. „Já nedělám státnická gesta,“ řekl Babiš na tiskové konferenci před jednáním na Hradě. Sám by zřejmě preferoval vládu v demisi, ale s jiným premiérem.

13:32 Babišovy inzeráty stály minimálně 1,8 milionu
Za inzeráty zveřejněné v dnešních vydáních několika českých deníků zaplatil Andrej Babiš minimálně 1 824 000 korun. Základní cena celostránkového inzerátu v Blesku je 735 000 korun, v Mladé frontě Dnes téměř 723 000 Kč, v Lidových novinách 308 000 Kč a Právu 246 000 Kč. Zadavatel může získat slevy mimo jiné v případě opakovaného inzerátu, nebo když inzeruje ve více titulech jednoho vydavatelství. Například celostránkové inzeráty v MfD a Lidových novinách najednou vyjdou na 843 000 Kč.

13:13 Hamáček zrušil kvůli vládní krizi cestu do zahraničí
Předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) zrušil kvůli nynější vládní krizi plánovanou cestu do Irska a do Kanady, která se měla uskutečnit příští týden. Hamáček měl vést delegaci, v níž měli být i zástupci dalších sněmovních frakcí.
„Zrušil jsem cestu předsedy Sněmovny do Irska a Kanady. Zrušena je celá cesta,“ napsal dnes ČTK Hamáček, jenž je místopředsedou sociální demokracie. Rozhodnutí zdůvodnil „aktuální politickou situací“.

12:37 V ANO jsou na rozpuštění Sněmovny připraveni
Místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek před polednem novinářům v Poslanecké sněmovně zopakoval, že jeho hnutí preferuje to, aby vláda v případě podání demise Sobotkou dokončila svůj mandát v demisi. S kolegy z vedení ANO se v úterý večer bavili i o možnosti předčasných voleb. Poznamenal, že neví, zda je reálné, aby v současné situaci Poslanecká sněmovna rozhodla o svém rozpuštění. „Ale my jsme včera (v úterý) i o této variantě hovořili a naše hnutí je připraveno i na eventuální předčasné volby,“ řekl.
Po dnešním setkání Babiše se Zemanem se chce se svým šéfem setkat. „Zvolíme nějaký další postup,“ řekl. Předpokládá, že v „nějaké velmi krátké době“ se sejde předsednictvo, případně výbor hnutí.

11:53 Chvojka nevylučuje předčasné volby
„Já sám za sebe a teď je to můj osobní názor, si myslím, že prostor pro předčasné volby ještě je,“ uvedl Chvojka po tiskové konferenci. Znamenalo by to ale, že by se musela příští týden mimořádně sejít sněmovna a dohodnout se na rozpuštění. „Tak by ty volby mohly být na konci června, což by mělo pozitivum v tom, že by se ten termín voleb vrátil do původního období, protože volby většinou bývaly v květnu v červnu,“ dodal Chvojka. Připustil ale, že k takové variantě ale nejspíš nedojde, protože vyžaduje jednání se všemi stranami zastoupenými ve sněmovně a je třeba získat minimálně 120 hlasů.
Předčasné volby by z opozičních stran uvítaly ODS a KSČM, za nereálné je naopak označil šéf TOP 09 Miroslav Kalousek, podle nějž na to není dostatek času.

11:39 O další podobě vládnutí se bude jednat
Dnešní tiskové konference po jednání vlády se nezúčastnil premiér Sobotka. Dorazil naopak ministr pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD), ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
„My bychom preferovali variantu, která bude dávat šanci na stabilní vládu pro termín voleb, který byl včera vyhlášen,“ uvedl Jurečka. Na příští týden premiér svolal jednání vládních špiček. Jurečka podpořil slova svého stranického šéfa, že lidovci by podpořili pokračování vlády bez premiéra Sobotky i ministra financí Babiše.
Chvojka ale uvedl, že takovou variantu slyší poprvé a že bude pravděpodobně předmětem dalších jednání.
„Považujeme ten krok, který by směřoval k odchodu celé vlády, jako přestřelený,“ komentoval Brabec. Sám řekl, že by chtěl varianty diskutovat na koaličních jednání.

11:20 Demise bude do poloviny května
‘Vicepremiér Pavel Bělobrádek potvrdil, že demise by měla být podána do poloviny května. „Padlo několik variant, jak by se mohla situace uklidnit. Já si myslím, že jedním z řešení je i varianta, že by vláda dovládla v tom stejném půdorysu, jen bez pánů Sobotky a Babiše,“ uvedl po jednání vlády Bělobrádek.

11:10 Na Hrad zamíří i Bělobrádek
Na setkání s prezidentem republiky se chystá i předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Na Pražský hrad zamíří ve čtvrtek, samotná schůzka proběhne ve 13:30.
Už ve středu se za Zemanem chystá předseda ANO Andrej Babiš a první místopředseda ČSSD Milan Chovanec. Harmonogram setkání zveřejnil na Facebooku hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

11:05 Fiala: Řešením jsou předčasné volby
Předseda ODS Petr Fiala trvá na tom, že nejlepší řešení současné vládní krize představují pro Českou republiku předčasné volby. „Jediné dobré řešení je zkrácení období této vlády a předčasné volby,“ prohlásil na tiskové konferenci své strany. „Nejideálnější by byly volby v září,“ dodal.

10:46 Jednání vlády probíhá v klidu
Ministr kultury Daniel Herman si pochvaluje, že středeční zasedání vlády probíhá navzdory současné krizi bez problémů. „Vláda probíhá v klidné a pracovní atmosféře. Prostě jedeme normálně podle programu, což je dobře. Neshody politiků nesmí paralyzovat zemi,“ píše Herman na svém twitterovém účtu.

10:30 Sobotka podá demisi až v polovině května
Premiér Sobotka zřejmě nepodá demisi už tento týden, jak původně avizoval, ale až v polovině května. Serveru novinky.cz to potvrdil zdroj blízký předsedovi vlády.
Více si můžete přečíst v článku ZDE.

10:05 Vedení ČSSD nechce předčasné volby
Užší vedení ČSSD nechce vládní krizi řešit předčasnými volbami. Umí si představit, že by současný kabinet vládl až do voleb v demisi. Považuje ale za nepřijatelné, aby byl vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) nadále v kabinetu se souhlasem sociální demokracie. Novinářům to dnes po jednání grémia strany řekli předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák a místopředseda strany Jan Birke.
„Shodli jsem se na tom, že varianta předčasných voleb není zdaleka optimální řešení. Že by bylo lépe, aby tu byla vláda a volby se uskutečnily v řádném termínu,“ řekl Sklenák. Zdůraznil, že Sobotkovo úterní oznámení demise vlády platí. Sobotka svůj krok zdůvodnil tím, že Babiš nedokázal vysvětlit své majetkové poměry ani obchodní transakce.

9:30 Chovanec jde na Hrad
Ministr vnitra a první místopředseda ČSSD Milan Chovanec se dnes odpoledne v 16:30 sejde na Pražském hradě s prezidentem Milošem Zemanem. O schůzku požádal Chovanec a uskuteční se s vědomím premiéra Bohuslava Sobotky i politického grémia ČSSD.
„Mohu potvrdit, že pan ministr má v 16:30 schůzku s prezidentem Milošem Zemanem. Je to na jeho žádost a po dohodě s grémiem ČSSD,“ potvrdila pro Echo24 informaci o setkání tisková mluvčí ministra Chovance Lucie Nováková. Nechtěla však specifikovat, o čem schůzka bude.
Více si můžete přečíst v našem článku ZDE.

9:00 Zasedá předsednictvo vlády
Nyní zasedá předsednictvo vlády, kde jedná premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), šéf hnutí ANO Andrej Babiš a předseda lidovců Pavel Bělobrádek. „Preferujeme co nejmenší škody pro náš stát a v tuto chvíli preferujeme, aby tato vláda dovládla v demisi,” uvedla před jednáním vlády ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO).

8:50 Sklenák podpořil Sobotku
Předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák nepovažuje za vhodné řešit současnou vládní krizi předčasnými volbami. Sklenák řekl, že Sobotkovo rozhodnutí bylo legitimní. Pokračování vlády s Andrejem Babišem (ANO) jako ministrem financí podle něj bylo neudržitelné.

8:33 KDU-ČSL lavíruje
Lidovci jsou připraveni dokončit mandát vlády v demisi i jednat o jiných variantách. Řešení situace ale bude záležet na prezidentovi Miloši Zemanovi, řekl při příchodu na jednání vlády vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek a odmítl výklad, že by ohlášená demise mohla znamenat pouze konec Sobotky ve funkci. „Skončí-li předseda vlády, padá celá vláda,“ řekl. Ministr kultury Daniel Herman označil rozhodnutí Sobotky za chybu. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) vyjádřil před novináři lítost, že se o tak zásadním rozhodnutí koaliční partneři nedozvěděli dříve než média.

8:15 Inzerce z „holdingu“
Babišův inzerát se zalepenými ústy vyšel také v deníku Metro, kde zabírá dokonce celou titulní stranu. Na této titulní straně přitom není uvedeno, že by šlo o inzerci.
7.30 Jednají špičky ČSSD
V budově vlády zasedá politické grémium ČSSD, tedy vrcholní představitelé sociálních demokratů. Jednání svolal předseda Bohuslav Sobotka. Téma účastníkům neoznámil, ale řešit se bude přirozeně situace ve vládě.
6:52 Kritika ČSSD ze svěřenského fondu
Velmi kritická je k Sobotkově kroku Mladá fronta Dnes, které stejně jako Lidové noviny patří pod svěřenský fond, kam Babiš nedávno vložil své firmy. Podle ní zvolil Sobotka řešení, které v sobě nese snad samá možná negativa. „Pokládat vládu necelý půlrok před řádnými volbami je také grandiózní nesmysl,“ uvádí MfD.
6:10 Babiš útočí inzeráty
V MfD, LN, Právu a Blesku dnes vyšly celostránkové inzeráty hnutí ANO, na níž je Babiš s ústy přelepenými lepicí páskou a velkým nápisem PROČ? Fotografii doplňují otázky: „Proč nás chce ČSSD dostat z vlády a navrhla demisi? Čeho se bojí? Že toho moc víme?“ či „Máme se nechat zastavit tradičními politiky?“ Následuje krátký text s případy, které ANO vyčítá politikům ČSSD.
6:06 Místo pro Zemana
Komentátoři se shodli v tom, že nyní má velký manévrovací prostor Miloš Zeman, který této situace podle nich bezpochyby využije pro upevnění své pozice před prezidentskými volbami.
6:00 Rozporuplné komentáře
Výsledek Sobotkova radikálního tahu je ale krajně nejistý, míní komentáře českých listů. Zatímco někteří autoři chválí premiéra za odvážný krok, kterým překročil svůj stín, jiní mu vyčítají, že za rukojmí vládní přestřelky vzal celou zemi a veřejnost jeho krok stejně nepochopí ani neocení ve volbách.
Babiš čelí dlouhodobé kritice zejména kvůli nákupu nedaněných jednokorunových dluhopisů od firmy Agrofert v době, kdy ji vlastnil. Týdeník Echo jako první upozornil, že Babiš kvůli možnému krácení daní čelí trestnímu oznámení a navíc neměl mít na základě prohlášení o příjmech a majetkových přiznání na jejich nákup dostatek legálních peněz.

 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.